Держава визначила, що найефективнішим механізмом управління спільним майном для власників квартир є здійснення такого управління саме за допомогою об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Проте на практиці українці і, зокрема, черкасці не поспішають об’єднуватися чи то в силу певних побоювань, чи то через байдужість. Про нюанси вибору управляючої компанії та функціонування ОСББ розповів керівник Громадської спілки "ОСББ Черкащини" Олександр Клиновий. Він займається черкаськими ОСББ уже 9 років.
1. Відповідно до законодавства, власники квартир мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися з тим, хто здійснюватиме управління їхнім будинком надалі. Проте вже зараз є очевидним, що до дедлайну ми не вкладемося, адже любимо затягувати все до останньої миті.
2. Підготовчим етапом до утворення ОСББ є створення ініціативної групи. Відповідно до вимог законодавства, про проведення установчих зборів, де і визначаться з ініціативною групою, потрібно сповістити усіх співвласників будинку. Поінформувати жителів будинку треба або ж особисто під підпис, або ж замовним листом. Цієї процедури треба обов’язково дотриматися, адже людина, що не була поінформована, може подати до суду у зв’язку з тим, що юридична особа (ОСББ) була створена з порушенням і відповідно не має права на здійснення діяльності.
3. Раніше для утворення ОСББ потрібна була згода одієї третини власників квартир. Проте наразі ця процедура ускладнилася. Необхідний тепер кворум – 51 відсоток площі будинку. Тобто виходить, що люди голосують квадратними метрами, що їм належать. Виходить, що голос власників три-чотирикімнатних квартир важить більше.
4. Вагомий недолік ОСББ – це те, що люди можуть вибрати собі в керівники людину, яка любить владу чи гроші, або і те й те. А щоб усунути такого управителя, потрібно дотриматися юридичної процедури (скликати загальні збори, оформити і підписати протокол та інше), проте, на жаль, наші люди у більшості пасивні, тож прибрати такого "сусаніна" буде дуже важко.
5. Будинкам, що зволікали зі створенням об'єднання, приєднатися до вже утвореного ОСББ не вдасться. Єдиний шлях – це реорганізація (злиття) кількох ОСББ. Тобто його створювати все одно доведеться. Однак у разі об’єднання, доведеться знову скликати загальні збори, змінювати печатки, рахунки тощо.
6. Субсидії будуть. Процедура оформлення й надання субсидій для всіх громадян України однакова та не залежить від того, на чиєму балансі перебуває будинок і яка там форма управління. Тобто для всіх мешканців будинків діє однакова процедура звернення за субсидією.
7. На загальних зборах власники квартир затверджують перелік послуг, які їм потрібні, та вартість їхнього виконання. Там же розподіляються і нарахування, зокрема плата за поточне утримання будинку та капітальний ремонт. Без активної участі власників квартир гроші можуть "дерибанити".
8. Склад управління співвласники квартир визначають самі. Це стосується і розміру оплати їхньої праці, проте вона має бути не меншою мінімальної.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у 2016 році у черкащан забрали низку пільг.