Виживають, як можуть. У зв'язку із суттєвим подорожчанням комунальних послуг малозабезпечені верстви населення намагаються зменшити свою житлову площу. Так, у Черкасах протягом цього року збільшилась кількість пропозицій 3-4-кімнатних квартир, що призвело до зменшення їх вартості, – констатують черкаські ріелтори.
Черкащанка Галина із чоловіком на пенсії, живе разом із сином у трикімнатній квартирі. Розповідає, що субсидію отримати не може, а рахунки на комунальні послуги постійно зростають. Зараз родині доводиться майже повну пенсію віддавати за комунальні послуги, а на іншу жити. Чи пак – виживати.
– Останнім часом збільшилась кількість дешевих пропозицій 3-кімнатних квартир, зокрема у Південно-Західному районі (близько $350/кв. м). Разом з тим, на Митниці вартість 3-кімнатної квартири становить близько $470/кв. м. Якщо говорити про ситуацію на ринку нерухомості в цілому, то вторинний ринок цьогоріч "пригальмував". Це, перш за все, пов'язано із низькою фінансовою спроможністю населення, – розповіла vikka.ua директор Агентства нерухомості "Ваш Дім" Олена Лузан.
За її словами, на вторинному ринку нерухомості ціни у доларовому еквіваленті з початку року зменшилися. Натомість тримаються в ціні однокімнатні квартири, оскільки на сьогодні це найвигідніше житло. Наприклад, однокімнатна квартира на Митниці (середні поверхи, достатня ліквідність житла) коштує близько $600/кв. м. У попиті – квартири з ремонтом, оскільки послуги з ремонту та будматеріали сьогодні обходяться дорого.
За найменшою ціною повноцінну однокімнатну квартиру можна знайти у п'ятиповерхівках району "Д" та Хімселища, – зазначив експерт. Квартира без ремонту, на першому або останньому поверсі обійдеться приблизно в $14 тис. В окрему групу можна виділити "малосімейки", вартість яких сягає $10-12 тис.
Найдорожчу трикімнатну квартиру можна знайти у центрі міста: таке житло з дорогим ремонтом 2013-2014 років та нестандартним плануванням може коштувати більше $100 тис.
Крім того, за словами Олени Лузан, за останні два роки у Черкасах зросла кількість новобудов – з'явилися багатоповерхівки на Митниці і в центрі, таунхауси в Південно-Західному районі тощо. Первинний ринок активізувався завдяки тому, що ціна "квадратного метра" у новобудові стала конкурувати із вартістю житла на "вторинці".
Змінилася ситуація і з орендою квартир. Якщо у вартість оренди входять комунальні послуги, то ціна зростає, якщо без врахування "комуналки", то, відповідно, навпаки. Про це vikka.ua повідомив ріелтор агентства нерухомості "Рієлті Груп" Віктор Аврамов.
Експерт зауважив, що квартири на вторинному ринку подешевшали на 15, а подекуди й на 30%. Так, якщо ще рік тому на Хімселищі та "Зеленій" однокімнатна квартира коштувала $20-25 тис., то зараз таку можна знайти за $14-15 тис.
Найбільший попит, як і раніше, становить соціальне житло – 1-2-кімнатні квартири. Також люди стали більше купувати житло в новобудовах, щоб зберегти свій капітал.
– Люди не стали заробляти більше. А на ціноутворення, у першу чергу, впливає соціально-економічна і політична ситуація в країні, – додав експерт.
Як повідомлялося раніше, на Черкащині та у Києві найбільше зменшились ціни на житло – від 15 до 20%.