Близько 50 тисяч черкащан хворіють на цукровий діабет – так свідчать офіційні дані. Проте насправді недужих вдвічі більше, кажуть лікарі. Чимало людей просто не обстежуються. Коли ж звертаються по допомогу – буває запізно. Як зарадити "солодкому" недугу дізнавалася Вікторія Хамаза.
Цю ніч 55-річна Лілія Павлівна пережила спокійно. Що буває вкрай рідко. Два роки тому у пенсіонерки діагностували цукровий діабет. Весь цей час її щоночі мучить біль та різкі перепади тиску. Нещодавно – жінка почала втрачати зір. Свій недуг вона пов'язує з пережитим горем – за рік до захворювання вона поховала матір.
Лілія Павлівна, хвора на діабет: "У мене мама захворіла через рік, як помер батько. І ми пов’язували зі смертю батька. Ну, а я пов’язую зі смертю мами".
Через цукровий діабет 66-річний Іван Михайлович вже два тижні прикутий до лікарняного ліжка.
Коли лікарі встановили діагноз – недуг був задавнений. Звичайні пігулки чоловіку не допомагали. Лікарі вимушені перевести його на інсулін.
Іван Михайлович, хворий на діабет: "У роті було сухо, я звернувся у поліклініку і поставили діагноз діабет другого типу. Я схуд десь на десять кілограмів за чотири роки".
Аби полегшити життя таких хворих, лікарі розробили спеціальний графік харчування.
Щороку кількість хворих на діабет зростає на 10%. "Солодкий" недуг атакує не лише пенсіонерів, але й молодь, кажуть медики. Серед основних причин його виникнення – спадковість, зайва вага, неправильне харчування та неактивний спосіб життя. Наслідки ж – подекуди невідворотні.
Олена Тополенко, завідувач ендокринологічного відділення міської лікарні №1: "Це можуть бути і гангрени, які приводять до ампутації не лише пальців, але й стопи. І взагалі всієї нижньої кінцівки. Ураження очей. І такі пацієнти втрачають зір. Тривожні дзвіночки, перш за все, це підвищена спрага, сухість в роті. Часте сечовиділення, як в денний час, так і нічний".
Запобігти цукровому діабету все ж можна. Для цього лікарі радять їсти більше овочів та фруктів, вести активний спосіб життя та частіше перевіряти рівень цукру в крові.
Вікторія Хамаза, журналіст: "У міжнародний День боротьби з діабетом кожен охочий може перевірити рівень цукру в крові. Така процедура займе не більше двох хвилин. Проте ви будете певні, що поза групою ризику".
Безкоштовну діагностику діабету черкаські ендокринологи проводитимуть 14-го листопада в реабілітаційному центрі "Астра". Там же обіцяють надати й кваліфіковану консультацію. Всіх охочих вони чекатимуть на 10-ту ранку.