Сочево і колево. І все по-депутатськи. Під Різдво мої колеги завітали в оселю міської обраниці. Вона їм повідала бабусин рецепт куті. Також розповіла, за що відповідає кожен інгредієнт страви. Більше гастрономічних подробиць – у Ірини Малюкової.
Олена Шевченко, депутат міськради: "Заздалегідь я замочила пшеницю. Її купую вже потолоченою. Заливаю окропом, залишаю на ніч, аби вона зранку вже була м’якенькою"
Глиняний посуд та інгредієнти з полів і садів України. У родині Шевченків кутю готують за традиційним рецептом. Його Олені повідала ще бабуся. Приказувала: що смачнішою буде кутя, то краще врожаюватимуть.
Олена Шевченко, депутат міськради: "Виходячи з таких міркувань, я ще до традиційного рецепту куті додала родзинки, прикрашаю це все курагою, калиною"
Кожна складова, каже Олена, має своє значення. Пшениця – то життя, а мед – здоров’я.
Олена Шевченко, депутат міськради: "Мак символізує достаток у сім’ї. Маку ми не шкодуємо. До нього ще горішки додаємо, тому що вони також символізують достаток"
У поміч Олені стає маленька Соня. Тут і перший вдалий досвід. І тут же перші кулінарні травми. Тут же, за готуванням, дізнаємося традиційні кулінарні повір’я.
Олена Шевченко, депутат міськради: "Ще мені бабуся казала: "Обов’язково, коли готуєш кутю, та й будь-яку страву, потрібно постійно думати про щось хороше і вони у свій час навіть молитви читали"
Як не передати куті меду, Олена каже, загального алгоритму немає. У сучасних рецептах пишуть, що кутю треба заправляти водою з цукром. Та Олена гворить: бабуся вчила не так. У колеві обов’язково має бути узвар.
У сім’ї Олени Різдво стрічали родинним гуртом. На свято, переповідає, приїздили усі близькі. Бо так в Україні повелося.
Олена Шевченко, депутат міськради: "Ми коли були маленькі, постійно виглядали, коли зійде перша зірка. Як тільки ми її бачили, одразу бігли за стіл"
В Україні побутують десятки рецептів куті. І кожному приписують прикметник "традиційний". "ВІККА-новини" ж пропонують черкасцям рецепт депутатського сочева.
Ірина Малюкова, кореспондент: "Пшениця на заході, рис – на сході, ячмінь – у центрі і гречка на півдні. Рецептів куті в українській кухні стільки ж, як і борщу. У різних регіонах та в різних господинь свої секрети приготування страви. Та головне, що з її появою на столі у всій Україні панує Різдво.