Виборчі змагання – в розпалі. Менше місяця лишилося до фіналу, тобто голосування. Наразі за крісло мера вже офіційно борються десятеро кандидатів. Це, за повідомленням міськвиборчкому, Сергій Одарич, Петро Чернявський, Володимир Мамалига, Євген Влізло, Анатолій Гладкий та Олександр Соколовський. А також менш відомі черкасцям персони – Костянтин Єзерський, Ганна Лисенко, Ірина Малицька та Михайло Вакуленко. Кандидати вже активно заграють з електоратом. Вони пішли в люди, роблять добрі справи та рекламуються всіма відомими способами. Кореспондентка ВІККА-НОВИН Вікторія Курченко детальніше дослідила їхні прийоми. Результати – далі в спеціальному репортажі.
Вікторія Курченко, кореспондент: «Виборчі перегони – як футбольний чемпіонат. Понад усе гравці хочуть сподобатися глядачам, тобто виборцям, і намагаються якомога більше голів забити у ворота суперників».
Нинішній виборчий чемпіонат проходить у стислі терміни. Відтак температура кампанії та емоції зашкалюють. У новачків на політичному полі Черкас – завдання складне. Їм менш ніж за місяць треба втовкмачити в голови виборців хоча б власні прізвища.
Тетяна Єщенко, директор експертного клубу «CherkassyNewsTV»: «Враховуючи стислість виборчої кампанії, найбільший козир кандидата, який може розглядати себе, як реального претендента, – його упізнаваність».
Претендентам у мери, які у політичне міжсезоння просиділи на лаві запасних, теж непереливки. У виборців, як показує практика, пам’ять коротка. І брати електорат справами, зробленими років зо п’ять тому, тактика програшна.
Тетяна Єщенко, директор експертного клубу «CherkassyNewsTV»: «Деякі претенденти, які вже в «надцятий» раз беруть участь у виборчій кампанії (а всі попередні роки мало чим запам’яталися черкащанам), раптово вирішили вийти на політичну сцену. Це таке собі фінал шоу «Черкаси мають політичний талант».
І новачки, й офсайдери застосовують у боротьбі за електоральні симпатії традиційну тактику. Вони пішли в люди. Тормосять електорат і вдома, і на роботі. Кого зі святом привітають, кому добру справу зроблять.
Сергій Пасічник, заступник голови КВУ в Черкаській області: «Певного роду, можна сказати, окозамилювання. Якби це робилося постійно, тоді б це було доцільно. Так як це робиться інколи або перед виборами, або коли людина балотується на посаду кандидата, а потім, коли приходить на посаду, про це забуває».
Тим часом важковаговики вже перейшли до ефективніших тактик. ЗМІ зарябіли рекламою. Місто посиніло від біг-бордів. З них регіонали нескромно пропонують містянам нові Черкаси в комплекті з новим мером. А ще біло-блакитна команда взялася показово пропагувати спорт. Чотири роки тому тодішній кандидат в мери Сергій Одарич заходився перетворювати Черкаси на столицю баскетболу. Регіонали взялися за футбол. Їхнє поле посеред Соборної площі більшості, як тріска в оці. Експерти ж розгледіли в такому «креативі» біло-блакитних хитрий політтехнологічний хід.
Тетяна Єщенко, директор експертного клубу «CherkassyNewsTV»: «Таким чином вони блокували звичний п’ятачок, на якому впродовж багатьох років відбувалися мітинги. Зокрема, це той п’ятачок, з якого шість років тому стартувала Помаранчева революція».
Та це все експерти називають розминкою. Із кожним днем буде жорсткіше та брудніше. І вже сьогодні зранку в Черкасах з’явилися перші ластівки чорного піару. За ніч невідомі обклеїли рекламні носії ось такими наліпками.
Сергій Пасічник, заступник голови КВУ в Черкаській області: «У нас вибори міського голови ніколи чесно та прозоро не проходили. Завжди використовувалися якісь технологічні ходи, скандали. Тому, я думаю, ці вибори не стануть винятком. Тому що справді дуже багато зацікавлених осіб, які хочуть потрапити на цю посаду».
У фіналі, ймовірно, зустрінуться Сергій Одарич, Володимир Мамалига та Євген Влізло. Принаймні букмекери, вони ж соціологи, ставлять на це. В Одарича за плечима чотири роки роботи на місто. За Мамалигу – шанувальники його багаторічної творчості. А легіонер Влізло, який усього п’ять місяців тому прибув у Черкаси, на перший погляд, у невиграшній позиції. Якби не одне, однак вагоме «але». В його команді за бомбардира – сам губернатор.
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Я перший в його команді, да, от по розбудові міста – я перший в його команді. Осьо його команда, партійці, які тут присутні, активісти».
Сергій Тулуб не пропускає жодної нагоди, аби жбурнути м’яча у ворота чинного мера. То Одаричу закидає бездіяльність, то безглуздість рішень. Міський голова довгий час лише тримав оборону: на всі звинувачення відповідав фактами. Але наприкінці минулого тижня Одарич із захисника перекваліфікувався у нападаючого. Останньою краплею стало блокування КРУ рахунків департаменту житлово-комунального комплексу. Мер назвав це, цитую, «політичним замовленням провладної партії задля дискредитації його команди».
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Сьогодні стало зрозуміло, що це «нове місто» повинно виглядати темним, без вуличного освітлення, з розбитими дорогами, зупиненими ліфтами, з відсутністю опалення в зимовий період, дірявими дахами».
Непрямо «політичність» розпорядження обласного КРУ підтвердили в Києві. У п’ятницю головне КРУ визнало дії обласного неправомірними та зобов’язало розблокувати рахунки.
Поки кандидати нагороджують один одного словесними стусанами, для виборців вони традиційно підготували порцію обіцянок. Психолог Наталія Шавровська говорить: політики обіцяють те, що люди хочуть чути. Цим і підкуповують виборців.
Наталія Шавровська, психолог: «По-перше, покращення життя, що я зможу мати таку кількість грошей, щоб задовольнити свої якісь мрії, для інших людей важливо буде аспект щодо життя дітей».
Черкащанка: «Що вам повинен пообіцяти кандидат, щоб ви за нього проголосували? – Наверное, повышение зарплаты».
Черкащанка: «Робота, зарплата, тепло зимой».
Черкащанин: «Ну, мабуть, щоб у Черкасах був порядок. Он дороги які страшні, хіба ж на них можна їздить».
Утім психолог зауважує: завоювати виборців самими обіцянками зараз вже непросто. Люди їх «переїли».
Черкащанка: «Я уже никому не верю, поэтому, что бы они не пообещали, это уже не важно».
Черкащанин: «Зараз важко вірить. Зараз, ви бачте, Президент обіцяє, та нічого не виконує».
Черкащанка: «Я була на майдані в Черкасах, в Києві. Я дуже розчарувалася в усіх обіцянках, які нам давала влада».
Відтак кандидати, говорять експерти, намагатимуться брати виборців речами матеріальними.
Тетяна Єщенко, директор експертного клубу «CherkassyNewsTV»: «Будуть, напевно, і концерти по дворах, будуть спроби повторити технологію зі славнозвісною гречкою, яку у свій час успішно застосовував Черновецький та його сателіти».
Вікторія Курченко, кореспондент: «Усе ж головне для кандидата – не отримати червоної картки від судді. У Комітеті виборців України прогнозують: найрейтинговіших кандидатів можуть зняти прямісінько перед голосуванням. Тим паче в Черкасах, як відомо, з такою практикою знайомі ще з минулих виборів. У 2006 році, нагадаю, з виборчого поля дискваліфікували тодішніх лідерів – Анатолія Волошина та Валерія Пащенка».