Під Черкасами попід Дніпром облаштувалися нелегальні копачі. Вони вже третій рік поспіль добувають річковий пісок. Усе – під виглядом меліоративних робіт. Масштаби – колосальні. Махінаторів шукали наші кореспонденти.
На годиннику десята – робота на узбережжі саме в розпалі. Земснаряди намивають пісок, екскаватори вантажать, автівки – вивозять. Побачивши камеру, конвеєр миттєво зупиняють. І так уже три роки, скаржаться червонослобідчани. Робота тут кипить і вдень, і вночі.
Місцевий житель:"Цілодобово кожні три хвилини їде газон, КАМаЗ. Шум і пилюка, дихати нема чим.. Якщо порахувати в день скільки вони заробляють – це мінімум 20 тисяч"
Місцеві стверджують: попід берегом копачі вже намили 20-метрові ями. Як наслідок – змінили течію Дніпра. За час роботи земснарядів вода поглинула до шести метрів суходолу. І вже підходить до будинків. Проте дозволів на видобуток, кажуть селяни, фірма не має.
Представники фірми переконують: дозволи їм не потрібні. Бо працюють за доброчинним договором із обласною рибінспекцією. Мовляв, та попросила безкоштовно поглибити Дніпро.
Олександр Прудкий, представник фірми: "Я його не видобуваю, я днопоглиблювальні роботи виконую. – Ми буквально тільки під’їхали, тут КАМаЗами вивозили пісок?– Я понял! Есть у меня свой песок, который куплен у соседней организации"
У рибінспекція від таких договорів відхрещуються. Кажуть: це чистісінька афера. У 2010-му екс-начальник справді укладав угоду на безкоштовну допомогу. Відповідно до неї, фірма мала розчистити нерестилища і затоки. Натомість, кажуть, краде пісок.
Дмитро Дядик, начальник управління Рибоохорони в Черкаській області: "Ми фінансуємось виключно з державного бюджету – і такі роботи можуть проводитись за рахунок Держави. Вони нахабно беруть пісок, і вивозять його звідти"
Рибоохорона вже другий рік оскаржує цей договір. Поки що марно. Терміни в ньому не вказані. Минулоріч за справу взялася прокуратура. Відкрили кримінальне провадження за фактом незаконного видобутку піску. Та справа стоїть на місці. Фірма ж і далі продовжує намивати.