У ТОП-10 антирейтингу по депутатській дисципліні потрапили лідер фракції "УДАР" в міськраді Сергій Кудактін, який прогуляв 41 % засідань ради, депутат від партії "Рідне місто" Валентина Душок (була відсутня на 38% засідань міськради). Третину сесій пропустив ударівець Нарек Казарян. Армен Акопян, Максим Скорик, Володимир Бурячинський, Костянтин Чернецький та Микола Булатецький проігнорували 29% засідань Черкаської міськради. На чверті засідань не з`явилися Руслан Петрик і Володимир Гудзенко.
Читайте:
Ще нижчий рівень відповідальності депутатів у відвідуванні комісій Черкаської міськради. По цьому параметру до чорного списку організації потрапило 36 депутатів. Так, жодного засідання комісії не відвідав представник Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Тищенко, 90% засідань комісій пропустив ударівець Нарек Казарян.
Скоро відкликати депутата за прогули стане складніше
"Критерії ефективності депутатів прості. Це відвідування засідань сесій, відвідування засідань комісій та написання депутатських запитів", – зазначила журналіст громадського руху "Чесно" Юлія Борисенко. При цьому вона заявила, що представлене дослідження ще не є вироком для депутатів. За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом року, його можна позбавити мандату і він автоматично стає "кандидатом на виліт". Оскільки депутати Черкаської міської ради обрані у червні 2014 року і моніторинговий період не охоплює повний календарний рік каденції, то не можливо встановити, чи є у раді кандидати на відкликання.
"Якщо у депутата 25% пропусків, то він вже стає прогульником", – наголосила Юлія Борисенко. При цьому вона зазначила, що в цю каденцію депутатів можуть відкликати виборці, а в наступну, згідно нового закону про вибори, тільки партія, у списках якої депутат пройшов до ради.
Представлені дослідження, за словами аналітика Громадського руху "Чесно" в Черкасах Вікторії Феофілової насамперед мають взяти до уваги виборці, а також партії, "які пригріють цю людину у себе в списку".
Місцеві депутати спостерігають за роботою Черкаської міськради зі ЗМІ
Під час презентації досліджень представники "Чесно" процитували коментарі депутатів щодо їхніх пропусків.
"Сергій Кудактін сказав про те, що він в основному на роботі і у відрядженнях, тому йому важко бути присутнім на сесіях. Ми йому задали питання: то може вам краще займатися роботою і не балотуватися, якщо ви не можете ходити на сесії?" – розповіла координатор Громадського руху "Чесно" в Черкасах Таїсія Плахута.
"Ви вважаєте, що ефективність депутата це відвідування сесій? Я завжди був проти бюрократичних підходів. Якби я ходив на сесій, то був би у передовиках. Насамперед ефективність депутата полягає не в участі в сесіях, а за її межами. Особливо в мажоритарника", – процитувала депутата, що представляє інтереси центрального району міста, Вікторія Феофілова. При цьому вона повторила його останню фразу: "якщо я не можу бути присутнім на сесії, то це не означає, що я не можу подивитися те, що там відбувається у новинах".
Представникам громадського руху вдалося також опитати щодо пропусків Миколу Булатецького. Він не тільки є власником депутатського мандату, а й відомий політичною діяльністю і своїм неодноразовим балотуванням на посаду міського голови.
"У мене господарські справи. Я не можу ходити на сесії. У мене конфлікти з депутатами", – процитувала депутата Вікторія Феофілова, назвавши таку позицію інфантильною на кшталт: "мене в класі не люблять, тож я в школу не піду". При цьому, за інформацією "Чесно", пан Булатецький – єдиний депутат, який не ввійшов до складу жодної комісії, а щодо сесій міськради, на які він прийшов: на 8 з них він спізнився і з 7 пішов раніше.
При цьому найбільше обурила моніторингову групу позиція депутата мажоритарника від округу біля залізничного вокзалу Володимира Бурячинського. "Що краще – працювати на благо людей, дітей, які мене обрали чи ходити на сесії? Що у вашому розумінні працювати? Працювати на благо міста чи що? У вашому розумінні, що таке бути депутатом міської ради?.. Моя робота дозволяє мені працювати для виборців і виконувати всі "хотєлкі", які вони хочуть", – передала експерт його слова.
На переконання аналітика громадського руху, в основі "наших завжди поганих виборів" полягає світоглядна проблема. В депутатів немає розуміння того – що таке депутат.
"Депутат – це той, хто діткам дарує подарунки, ставить лавочки, майданчики чи той, хто дійсно ходить на сесії і працює в комісіях? Багато виборців, я впевнена, підтримали б Бурячинського. Але благодійністю мають займатися благодійники і їм не потрібен мандат депутата", – зазначила Вікторія Феофілова.
Представники руху впевнені, що самоусунення депутатів від участі у вирішенні актуальних для міста питань є проявом інфантильності та незрілості.
Крім цього в "Чесно" наголосили, що депутати міськради не бачать різниці між зверненнями та запитами. І не використовують останні як дієвий механізм у вирішенні проблем. Більшість опитаних рухом депутатів чомусь вважає запити зайвим піаром. При цьому представники руху закликали виборців, активістів, журналістів та небайдужих громадян звернути увагу на реальний піар та рекламу, до яких будуть звертатися депутати під час передвиборчої кампанії. Для ефективного аналізу таких витрат започатковується акція "Стеж за грошима".
Галина Кобзар, vikka.ua