Без сала, м’яса, молока та сиру. Таке життя очікує на українців з 1 січня нового року. Саме тоді набувають чинності статті ухваленого ще 3 роки тому Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів». Тоді такі вимоги були обов’язковою умовою вступу України до СОТ. Відтак селяни з початку 2010 року не зможуть торгувати на ринках домашніми молочними та м’ясними продуктами. Як відреагували черкаські торговці на таку новину – чула і бачила Вікторія Курченко.
Тітка Ольга возить молоко на продаж до Черкас вже десять років. Живе у Чапаєвці. Там має чимале господарство – аж три корови. Тож щодня встає о п’ятій ранку. А о дев’ятій – вже на центральному ринку. Так працювати – змусило життя.
Ольга Степанівна, продавчиня: «Роботи нема. В мене дві студентки. І тепер вимушена я в 42 роки тягати такі сумки кожного дня. Але по-іншому не можна».
Могла б здавати молоко. Але приймають літр за гривню. Це, – говорить, – смішні гроші. Літр мінералки коштує вп’ятеро дорожче. А сьогодні утримувати корову – недешево. Лише за тонну сіна треба віддати – шістсот гривень. Тож править за літр молока по три п’ятдесят.
Поруч з тіткою Ольгою молоком торгують ще з десяток селян. Вони бідкаються: мало того, що в оновленому ринку їм місця немає, так скоро геть торгувати не дадуть. Вони вже знають про заборону продавати домашні молочні та м’ясні продукти з 1 січня. Борис Кіндратович
привозить молоко на продаж з села Привітного Золотоніського району. Говорить, що там люди вже злякалися закону: зі ста вісімдесяти корів залишилися близько двадцяти.
Борис Кіндратович, продавець: «І тоді буде на полицях лише хімія, що зараз і так продають. Не буде корів, бо вже й зараз немає, як їх тримати. Це абсурд».
Наслідки нововведення розуміють і в обласному відділі тваринництва. Тут говорять: область ще не готова до нових стандартів. За ними, продавати молоко селяни зможуть лише молокозаводам і пунктам збору. Як варіант – сільськогосподарським кооперативам. Але їх наразі лише близько двадцяти. Не краща ситуація і з забійними пунктами. Бо забивати худобу власноруч селянам з нового року – зась.
Анатолій Чернецький, начальник відділу тваринництва Головного управління АПК ОДА: «В області надзвичайно мала кількість забійних пунктів, які були сертифіковані, і допущені, і мали дозвіл на проведення забійні».
Тож тепер чиновники мізкують, як бути з законом.
Анатолій Чернецький, начальник відділу тваринництва Головного управління АПК ОДА: «Комітетом ветеринарної медицини направлено листа до Верховної Ради, аби відтермінувати ці зміни до 2015 року».
А тітка Ольга вже знає, що буде робити з 1 січня.
Ольга Степанівна, продавчиня: «Я не буду їм здавати, я буду попід дворами їздити – продавати. За гривню їм віддавати? Так, як я важко працюю! Не буду. Буду домовлятися з постійними клієнтами і привозити їм додому».
Якщо і це не дадуть робити, то поїде до Києва – продавати молоко депутатам під Верховною Радою.