Бідна старість очікує на багатьох черкащан. Якщо Уряд не зробить кардинальних змін у законодавстві, пенсіонери так і отримуватимуть лише на хліб. А на масло та ковбасу доведеться ще заробляти. Що нині і робить чимала когорта людей літнього віку. Сьогодні в області проживає 411 тисяч пенсіонерів, з них більше 65 тисяч ходять на роботу. Найпопулярніші професії – прибиральниця, вахтер, двірник. Зазвичай пенсіонерам не платять більше «мінімалки». Але вони й тому раді. Як воно – доживати віку на мізерну подачку від держави, дивіться у черговому сюжеті з циклу «Золотий вік».
Ганна Анатоліївна за більше ніж 30 років заробила на мінімальну пенсію.
Ганна Лозова, працююча пенсіонерка: «Пенсія мала, квартплата – велика. Важко зводити кінці з кінцями».
Вже 2 роки на заслуженому відпочинку вона не перестає трудитися. Прибиральницею з опів на дев’яту до 15-ї години.
Ганна Лозова, працююча пенсіонерка: «500 грн. – за квартиру, а 70 грн. – на що виходить…».
На таких роботах платять теж небагато. Зазвичай мінімальну. А вимоги – високі. Адже ринок активних пенсіонерів дозволяє роботодавцям перебирати кадрами.
А от на базарі пенсіонерам працевлаштуватися легше. Торгувати. В кого, що є: з городу, з-під корови, із старих запасів.
Катерина Володимирівна із села привезла харчі, вирощені своїми руками. Тут прямо на дорозі торгує «на комунальні».
Інша пенсіонерка – селянка – теж приїхала поповнити сімейну скарбничку.
Її сусідки повідверталися, про наболіле говорити не хочуть. А пенсіонер з району нарікає на державу, що змушує його бідувати.
Баба Євдокія вже 8 років стоїть на базарі. Каже, що втомилася від таких заробітків.
Євдокія Іванівна, пенсіонерка: «600 гривень за газ… Живи, як хочеш».
Пенсіонери в один голос кричать про бідність та мізерні пенсії. Не можуть зрозуміти, як прожити за 600 грн. Саме таку мінімальну пенсію в області отримують 22 тисячі громадян. Решта – в середньому від тисячі до півтори .
У Пенсійному фонді про підвищення пенсій мовчать – чекають на вказівку Уряду. Начальник ПФ в Придніпровському районі Тетяна Рожко говорить, що й власних грошей у фонд не вистачає. А їхнє управління є дотаційним.
Тетяна Рожко, начальник Пенсійного фонду в Придніпровському районі м. Черкас: «Середній розмір пенсії порівняно з заробітними платами є непропорційним. Щоб отримували пенсію в розмірі півтори, потрібно заробляти не менше 3 тисяч».
Сьогодні в державі діє солідарна пенсійна система. Діти забезпечують старість батькам. Але батьки вже й не зважають на свої потреби. Коли діти голодні.
Ганна Тимофіївна, пенсіонерка: «Я хочу, що моїм дітям жилося краще, а я вже доживу, як Бог дасть».