Життя з недугом. Сьогодні світ відзначає Міжнародний день боротьби з цукровим діабетом. На Черкащині на цю недугу хворі понад 45 тисяч людей. І це лише офіційні дані. Реальні ж, говорять лікарі, – більші у рази. Адже чимало черкащан навіть не підозрюють, що живуть із цукровим діабетом. Для боротьби із ним у місті відкрили спеціальну школу.
До лікаря – як до подруги. І так останні чотири роки. Стільки пані Тамара живе з діабетом. Жінка навіть не підозрювала, що хвора цим недугом. Страшний діагноз, каже пенсіонерка, прозвучав, як грім серед ясного неба.
Тамара Трофименко, хвора на діабет: "Це стрес, це жах, це якась невпевненість, розпач, незнання нічого".
Стабілізували стан пані Тамари медики. А от жити з недугом та розробити програму лікування пенсіонерці допомогли у школі діабету. Із медичними картами замість щоденників. Так приходять на навчання учні школи діабету. Більшість відвідувачів – люди літні. Щосуботи у Першій міські поліклініці лікарі-ендокринологи вчать їх як жити з недугом.
Тетяна Глись, лікар-ендокренолог: "Ми вимірюємо рівень глюкози в крові, вчимо людей користуватися глюкометром, вчимо правилам самоконтролю, догляду за ногами, профілактики такого грізного захворювання, як гіпоглікемія – зниження цукру".
Кожне заняття – крок до одужання. У школі діабету лікарі безкоштовно вчать черкащан контролювати рівень цукру та розробляють індивідуальну програму лікування. Все – аби уникнути ускладнень. Тих, кому це не вдається, посилають у кабінет діабетичної стопи. За тяжко хворих тут беруться справжні фахівці.
Раїса Дячекнко, міський позаштатний ендокринолог: "Проблеми з ногами, стопами, які мають тріщини п’ят, нігті, що вросли, мозолі. Медсестра допомагає це все прибрати. Задача не допустити появи таких ускладнень як язви на ногах або розвитку гангрени".
Перевірити рівень цукру у крові черкаські лікарі закликають всіх містян. Найближчий огляд відбудеться 22 листопада на базі діагностичного центру обласної лікарні. Всіх бажаючих медики консультуватимуть безкоштовно.