У селі Косенівка в Черкаській області українські та німецькі археологи знайшли руїни будинку із рештками сімох людей, датовані 3700-3600 роком до нашої ери, — деяких з них могли вбити під час пожежі у цьому будинку. На це вказали сліди обгоряння і травм на кістках людей, що були представниками Трипільської культури. Що цікаво, одна людина, чиї рештки також знайшли у межах будинку, померла на понад 100 років пізніше за решту. Археологи поки не впевнені, як саме загинули люди, але подальші дослідження допоможуть це з’ясувати та дізнатися більше про Трипільську культуру. Дослідження опублікували в журналі PLOS One.
Що вдалося з’ясувати про загиблих трипільців?
Під час розкопок археологи знайшли рештки сімох людей: чотирьох дорослих, підлітка та двох дітей різного віку. Їх аналізували за допомогою остеологічного аналізу, виявляючи сліди хвороб, травм та обгоряння, радіовуглецевого аналізу для встановлення віку решток й ізотопного аналізу, який допоміг встановити раціон давніх людей. Як виявилося, трипільці здебільшого харчувалися рослинною їжею, а м’ясо складало лише 10 відсотків їхнього раціону.
На чотирьох рештках знайшли сліди обгоряння, яке відбулося одразу після смерті чи стало її причиною, — це були двоє дітей, підліток, імовірно жінка, та дорослий віком 25-40 років, теж імовірно жінка. Ще двоє дорослих, хоча й не мали слідів обгоряння на кістках, померли приблизно в той же час, що відбулася пожежа, імовірно, від отруєння чадним газом чи пов’язаних із цим ушкоджень. Їхні кістки знаходяться на віддалі від обгорілих, що може свідчити про те, що вони встигли вийти надвір з будинку, який горів.
У двох дорослих — загиблої під час пожежі жінки та, імовірно, чоловіка без слідів обгоряння на кістках на кістках черепа виявили сліди передсмертної травми, що може свідчити про насильницьку смерть. Науковцям відомо, що трипільці могли спалювати будинки після того, як покидали свої стоянки, але знахідка у спаленому будинку людських кісток не вписується в це уявлення. Як вважають археологи, це може бути пов’язано з невідомим раніше ритуалом поховання чи нападом представників сусідніх племен.