В Україні, як і в усьому світі, назріває сміттєва криза. Один зі шляхів її подолання – роздільне збирання та сортування сміття. У Черкасах ці новації лише на стадії запровадження. Як сміттєву проблему вирішують в інших містах України – побачите в наступному сюжеті.
В Україні зростає кількість міст і сіл, де сортують сміття. Три роки тому в 50 населених пунктах стали розділяти побутові відходи. Сьогодні – в 185. Олександр Ігнатенко, представник Мінрегіону України: «В Україні 92% побутових відходів хоронять, 8% ми переробляємо й утилізуємо завдяки роздільному збору».
Сортування відходів – один зі шляхів вирішення надмірного засмічення. Сьогодні країна буквально завалена сміттям: близько 12 мільйонів тонн побутових відходів утворюється щорік. Багато звалищ перевантажені, а п’ята частина їх не відповідає екологічним нормам. При цьому 670 місць захоронення сміття ще належить побудувати.
Олександр Ігнатенко, представник Мінрегіону України: «Люди виступають проти будівництва таких полігонів, тому що полігони – це тупикова ситуація. Там відбуваються пожежі, тому що звичайне скло стає лінзою, відбувається самозаймання метану, який утворюється на полігоні. Також відбуваються зсувні процеси, і фільтрат від полігонів потрапляє в джерела водопостачання».
У Тульчині полігон заповнений на 99%. Зараз це місто у Вінницькій області стане експериментальним майданчиком. Тут не лише хочуть запровадити сортування відходів, але пропрацювати весь цикл із вивозом, переробкою та похованням сміття, а головне – прищепити жителям розуміння, що сміття сортувати необхідно.
Леонід Туловський, експерт із контролю якості, проект ПРООН: «Це повторне використання тих речей, які можна викинути, але їх можна відремонтувати. Це використання замість пластикового посуду іншого; використання багаторазових сумок, паперових пакетів, зменшення кількості сміття, які утворюють господарства».
Але, навіть якщо люди й почнуть розділяти відходи, важливо, щоб ланцюжок не обривався і комунальні служби вчасно вивозили сміття. А доки й у столиці нерідко переповнені контейнери стоять довгий час.