НовиниНа слід автора бийжидівської провокації може вивести смілянський бізнесмен

На слід автора бийжидівської провокації може вивести смілянський бізнесмен

-

- Advertisment -

Прокуратурі та міліції знадобилося більше року, щоб нарешті активізувати розслідування скандальної "бийжидівської" провокації. Вчора прокуратура Черкаської області поширила інформацію про те, що організатору "тітушок" оголошено повідомлення про підозру у вчиненні злочину – розпалюванні расової ворожнечі та принижуванні національної честі та гідності громадян.

Як стало відомо vikka.ua із власних джерел у міліції та прокуратурі, йдеться про відомого у Смілі підприємця на прізвисько Сан Санич. За інформацією видання "Кропива", саме цей чоловік – власник кальян-бару "Ароматы Востока" – кришував місцевий "тулуб'югенд".

 

Фото із сайту "Кропива"

Бачили "Volkswagen Touareg", який начебто належить Сан Саничу, і на самій провокації 6 квітня. Саме в це авто, за словами місцевих свободівців, ускочили хлопці у футболках "Бий жидів!"

Сан Санича підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161 КК України, а саме – в порушенні рівноправності громадян залежно від їхньої расової та національної належності. Досудове розслідування триває. У прокуратурі сподіваються, що Сан Санич виведе слідство далі – на замовника злочину.

Як це було?

"Бийжидівська" провокація, яка облетіла всю країну, тягнеться ще з 6 квітня 2013 року. Тоді під час опозиційної акції "Прийшов час діяти" з’явилися провокатори у білих футболках з написом "Бий жидів" на грудях і "ВО "Свобода" на спині. Між молодиками у футболках та активістами, що тримали прапори "Свободи", відбулася сутичка. Під час протистояння "бийжидівські" молодики облили присутніх рідиною, схожою на кефір.

Найбільше того дня постраждав правозахисник Віктор Смалій, який потрапив у лікарню зі черепно-мозковою травмою та підозрою на перелом верхньої щелепи. У "Свободі" тоді заявили, що невідомий нападник передав побитому Смалієві "привіт від Тулуба". Саме регіонал Сергій Тулуб у той час очолював Черкаську область.

Учасникам мітингу навіть вдалося затримати одного з молодиків. Його передали правоохоронцям. Представники "Свободи" Михайло Вакуленко та народний депутат України Юрій Сиротюк передали затриманого хлопця в руки міліціонерів. Правоохоронці посадили затриманого молодика у футболці в машину і відвезли для з’ясування особи. Втім під час "розслідування" хлопець дивом зник із поля зору правоохоронців.

Уже наступного дня, 7 квітня, представники ВО "Свобода" виявили сторінку у соціальній мережі невідомого чоловіка у темній куртці та капюшоні, який під час мітингу заважав передавати хлопця у "бийжидівській" футболці міліціонерам. Виявилося, що чоловік причетний до братства "Білий лотос". Згодом засновник "Білого лотосу" Володимир Скубаєв заявив, що чоловік у темній куртці та капюшоні колись вивчав бойові мистецтва у "Білому лотосі", проте нині до братства не причетний.

8 квітня голова Комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформації Микола Томенко почав вимагати від Президента України Віктора Януковича та генпрокурора Віктора Пшонки відкрити досудове провадження за фактом побиття учасників акції та наполягав на порушенні кримінальної справи за фактом розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Звісно, тодішня влада до вимог нардепа не дослухалася.

За три дні про скандал у Черкасах знали навіть у США та Ізраїлю. Керівник єврейської громади міста Черкаси Давид Летичевський повідомив, що до нього надходять дзвінки з-за кордону: "Люди цікавилися, що тут у нас відбувається".

9 квітня у міліції зібрали журналістів, щоб повідомити про стан "розслідування". Заступник начальника УМВС – начальник міліції громадської безпеки полковник міліції Іван Корсун та начальник Соснівського райвідділу, підполковник міліції Руслан Висоцький прозвітували про допит 36 осіб, підозрюваних в розпаленні міжнаціональної ворожнечі. Руслан Висоцький заявив, що молодика, затриманого під час мітингу 6 квітня, міліція відпустила. Правоохоронці тоді заявили, що "вважають більшими порушниками свободівців, які змусили молодиків зняти антисемітські футболки". Розслідувати справу в міліції обіцяли за два місяці.

До речі, того ж дня представники опозиції встановили ім’я та прізвище молодика, який побив під час мітинга юриста Віктора Смалія, – це професійний боксер зі Сміли на псевдо Вовчик Тайсон. Усі відеоматеріали передали правоохоронцям. Утім кривдника Смалія міліція знайшла аж через рік. Він виявився зі Сміли. Справу щодо нього вже направили до суду. А от спільників шукають досі…

Фото "Прочерку"

16 квітня тодішній губернатор Сергій Тулуб у газеті "Нова Доба" заявив, що акція 6 квітня – "погано спланована вистава для представників ЗМІ".

Через три дні, 19 квітня, міський голова Черкас ініціює створення Громадянського комітету протидії проявам національної нетерпимості. Тривалий час саме ця організація збирає фотографії, відеозаписи та свідчення присутніх на скандальній провокації. Всі матеріали передаються у міліцію. Втім розслідування від цього не прискорюється.

Комітет вимагає перекваліфікувати розслідування інциденту не як хуліганство, а як розпалювання расової ворожнечі. Для цього Одарич замовляє незалежну експертизу напису "Бий жидів". Експерт надала свій висновок: напис є зрозумілим, він спонукає до дії бити представників єврейської громади. Однак і це не допомагає міліції у росзлідуванні.

Через більші ніж рік після зміни керівництва обласного УМВС, 13 квітня 2014 року, на сайті міліції нарешті з'являються фотографії учасників провокації.

"Правоохоронці звертаються до громадян, яким відоме місцеперебування цих осіб, дані про них або які володіють інформацією, що сприятиме розслідуванню провадження. У міліції просять свідків звернутися до слідчого управління УМВС України в Черкаській області за адресою вул. Благовісна, 185 або за телефоном 39-35-89", – пише міліція.

У Громадянському комітеті протидії проявам національної нетерпимості вважають невеликою, та все ж перемогою інформацію прокуратури про те, що організатора "бийжидівської" провокації нарешті знайдено. Тепер їх цікавить, чи вдасться слідству знайти зв'язок між молодиками у футболках і колишнім керівництвом ОДА.

Згідно з Кримінальним кодексом України, стаття, яку нині інкримінують Сан Саничу, передбачає штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. Якщо ж такий злочин вчинений групою осіб чи спричинив тяжкі наслідки, то покаранням є позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Прапори військових частин тепер можна побачити у Черкасах у Свято-Михайлівському соборі

У Свято-Михайлівському кафедральному гарнізонному соборі відбулася визначна подія — під куполом храму встановлено прапори військових частин, які належать до...

На Черкащині перші морози та снігопад змінилися потеплінням

В області вночі спостерігалися невеликі морози, але вдень позитивні температури та дощі швидко знищили зимові краєвиди. Про це повідомляє...

Цікаве:

Городництво – як спосіб життя: поради, як і де вибирати насіння

Городництво — це не просто спосіб забезпечити себе свіжими...

Ставки на бій Усика і Ф’юрі в Vbet онлайн: шанси й прогнози

Дізнавайся аналітику та став на бій Усика й Ф’юрі...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x