Російський «АльфаБанк», який належить олігарху Михайлу Фрідману, віджимає рухоме і нерухоме майно черкаського бізнесмена Андрія Бородая. Про схеми «віджиму» розповів київський експерт, засновник StateWatch Олександр Лємєнов у своєму блозі на «Українській правді».
Він детально розповів про судові справи між черкаськими фірмами «Бізнес-Гранд», що належать Андрію Бородаю, та «Укрсоцбанком». У певний період між цими двома структурами була налагоджена співпраці. Проте після купівлі «Укрсоцбанку» російським «АльфаБанком» у Бородая почалися проблеми.
«У середині лютого 2014 року, якраз перед окупацією Криму росіянами, юридична компанія “Алексеєв, Боярчуков та партнери”, що супроводжувала тоді ще “Укрсоцбанк”, розробила юридичну схему врегулювання проблемної заборгованості двох великих регіональних підприємств з Черкас – ПП “Бізнес-Гранд” і ТОВ “Гранд Маркет Черкаси”, шляхом прийняття на баланс рухомого майна ТОВ “УкрЛідербуд” в обмін на нерухоме майно за договором міни. Компанія “Бізнес-Гранд” за договором про часткове погашення заборгованості, що укладено в грудні 2012 року, передала ТОВ “УкрЛідерБуд” рухоме майно в рахунок погашення боргу за векселями. На дату угоди це майно перебувало в іпотеці в “Укрсоцбанку”, а також знаходилось під обтяженнями за виконавчим провадженням по вимогам “УкрЛідерБуду”. Знімаються обтяження та іпотека з рухомого майна, а також арешти з нерухомого. У червні 2014-го укладається договір міни та за актом приймання-передачі передають майно, що є предметом договору. Іншими словами, то “Укрсоцбанк”, що тоді належав італійській Unicredit Group, досягнув згоди по ключовим моментам з позичальником. Однак є одне але», – зазначив Олександр Лємєнов.
За його словами, у жовтні 2016 року “Альфа-банк” вирішив викупити “Укрсоцбанк” в Unicredit. Як наслідок, відразу після встановлення контролю за “Укрсоцбанком”, «Альфабанк» розпочав «роботу» із фірмами Бородая. Розпочинаються “гойдалки” по визнанню всіх угод, де стороною був «Уксоцбанк», недійсними.
«Кейс по банкротству “Бізнес-Гранд” за позовом “Альфи” літає між судовими інстанціями. Тепер простими словами про схему фінального “віджиму” майна в інтересах російської фінансової установи. У жовтні 2019 року від імені “Альфа-банку” подано позов до добросовісного набувача майна про витребування цих активів з чужого незаконного володіння. Іншими словами, майно від позичальника продалося в законний спосіб іншому володільцю, а банк – “поверніть все взад”. Паралельно юристи з вищезгаданої компанії подають ще й додаткові вимоги до боржника – ПП “Бізнес-Гранд” за все списаними та відсутніми борговими зобов’язаннями на підставі “лівих” документів. Однак, це ж українські суди – вимоги задоволено. Як наслідок, саме банк отримує максимальну кількість голосів у комітеті кредиторів ПП “Бізнес-Гранд” і дозволяє вчиняти без споглядань на інтереси інших осіб будь-які дії від імені боржника», – зазначив експерт.
При цьому, так як не була судом застосована реституція, під кінець квітня 2021 року “Альфа-банк” здійснює продаж нерухомості та вмонтованого майна ТОВ “Компанія Креатив Імоті”. Олександр Лємєнов стверджує, що при цьому не був сплачений ПДВ. За нерухомість банк отримав нерухоме майно на 58 млн грн (не сплачено ПДВ) і вмонтоване рухоме майно на 6 млн грн.
Згодом – продовжується “віджим” ще одного об’єкту нерухомості – де на початку 2023 року, коли вже майже як рік триває війна, судом знову витребовується у добросовісного набувача майно придбане ним за відплатним договором. Рішення винесено місцевим судом, а наразі – перебуває в суді апеляційної інстанції.
Експерт зазначає, що таким чином російський банк «вбиває» український бізнес. «Дикий капіталізм. Та в нас і війна триває дика, росіян проти українців. Тому однозначно, правосуддя має відійти від усталених практик і притримуватися принципів змагальності і справедливості. Бо інакше “бангалорські принципи” так і залишаться десь на папері, як дороговказ, а не фактичний do-it plan», – говорить Олександр Лємєнов.
Читайте також
Уночі, з 1 на 2 червня, наші оборонці надійно тримали небо над Черкащиною.