«Рік Шевченка» в Україні стартував. На Черкащині в селі Мошни відкрили відремонтований музей великого Кобзаря. Його розмістили в старому шестикімнатному будинку, де раніше мешкав міщанин Нагановський. Тарас Григорович зупинявся там під час своєї останньої поїздки до України в 1859 році. У шевченківську історію вже поринули Віце-прем’єр Костянтин Грищенко і наші кореспонденти.
Село Мошни сьогодні не впізнати. Все блищить від чистоти і посмішок гостей. Дівчата в національних костюмах чекають найпочесніших. Віце-прем’єр Костянтин Грищенко з’являється із півгодинним запізненням. Перерізає стрічку відремонтованого до 200-річчя Шевченка музею і вирушає на екскурсію. Побаченим і почутим Віце-прем’єр залишається задоволений.
Констянтин Грищенко, Віце-прем’єрУкраїни: «Шевченко – це та об’єднуюча постать, це той політичний і головне духовний лідер, який заклав підвалини і української державності, і української свідомості. Віддати нашу шану цій великій людині – наш обов’язок».
Після Грищенка на огляд відправляються простий люд і журналісти. Раніше їх не пускали. Боялися, що забруднять підлогу. Захопленню немає меж.
Ніна Білик, відвідувачка: «Моя піч і в мене така хата є. Яка краса! Ну так, як і раніше було, яка красота!»
Новий музейний комплекс вмістив шість кімнат, раритетну піч, старовинні меблі, унікальні фото, малюнки та листи Шевченка. Поруч з будинком колодязь, льох і конюшня. Колишній господар будинку з ностальгією розглядає будівлю та двір і констатує: чогось не вистачає.
Микола Гончар, екс-власник будинку: «Тут груші стояли, під якими Шевченко розмовляв із селянами. Звичайно, якби груші ці додати сюди, калину посадить, ну калину це таке, основне груші».
Музейники новою будівлею не натішаться. Кажуть, музей унікальний.
Алла Кушнір, директор Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Унікальний в тому, що абсолютно будинок не змінений, він просто відреставрований, як ото хату білили на весну, так ото і зараз. Будиночок просто відремонтований, відновлений».
У майбутньому тут планують підвести воду для колодязя, а також посадити фруктовий сад. Все для того, щоб вдихнути в просту сільську хату справжній дух великого поета Шевченка.