Черкаська психологиня Наталія Мисан розповіла, що в нинішніх умовах воєнного стану психологічний стан залежить від вибору кожної людини: можна залишатися в страху і культивувати його, а можна щось робити.
Щоб переглянути відео, прогортайте сторінку до кінця
Основні поради психологині стосуються тривожних станів. Це спричинене, зокрема, засиллям повідомлень в інформаційному просторі. Їх потрібно відфільтрувати. Як каже пані Наталія, варто обмежити цей “потік” і користуватися лише офіційними джерелами.
– Важливо розуміти, що повітряна тривога потрібна для безпеки населення, тож варто виконувати певні правила й шукати безпечні місця. У таких питаннях треба слухати військових, адже вони оберігають нас і нашу безпеку, – зауважує психологиня.
Усі ми більшою чи меншою мірою, за словами Наталії Мисан, зараз відчуваємо хвилювання і страх. Коли такі стани застали вас в укритті, психологиня радить кілька прийомів:
- звернути увагу на своє дихання,
- напружувати, зжимати й розжимати різні частини тіла,
- сконцентруватися на тому, що ви бачите й чуєте,
- подумати про те, у якому стані ваше тіло фізично,
- зосередитися на тому, як прилягає одяг тіла.
Усе це допомагає відволіктися людині на “тут і тепер”. Адже такі прийоми – це те, що ми можемо контролювати.
За словами Наталії Мисан, важливо також пам’ятати про базові потреби: пити воду, їсти й по змозі висипатися. Вода, зокрема, допопомагає зменшити кількість кортизолу, що виробляється при стресі.
– Ми можемо залишатися жертвою і відчувати тривогу, страх, кидатися й робити якісь хаотичні рухи. А можемо зрозуміти, що багато людей зараз проживають такий же травматичний досвід, і потроху опанувати себе. Ваша психіка необов’язково сильно травмується, але, звісно, може деформуватися. Дехто втікає від небезпеки, і за це нікого не можна засуджувати. А ті, хто лишаються тут, мають зрозуміти: хоч наші принципи й змінюються, та крихкість нашого життя може статип підгрунтям для дій. Зокрема, це можне сподвигнути допомагати іншим, – зауважила психологиня.
Більше порад дивіться у відео: