Права притока Дніпра перетворюється на болото. Колись повноводний і глибокий Тясмин замулився далі нікуди. Та ще й надто брудний, констатують обласні санепідеміологи. Із усіх проб, що вони брали в цьому році, третина – не відповідають вимогам. Очисні споруди на річці працюють напівсили, бо давно відслужили своє. Із усіма подробицями Вікторія Курченко.
Геннадій Шавловський, житель м. Сміла: «Постійно сильний сморід. Люди пройти не можуть тут. Це, звісно, велика біда для нашої річки».
Прямісінько у Сріблянку звідкілясь тече струмок із нечистотами. І так, каже смілянин Геннадій Шавловський, більше двох місяців. Люди підозрюють у недоброму місцеві підприємства. А ця річка трохи далі впадає в Тясмин. Через це і йому біда. Чоловік ще пам’ятає, як у правій притоці Дніпра було багацько риби. А вода, каже, була така чиста, що й пити можна було.
Геннадій Шавловський, житель м. Сміла: «Скільки було птиці, а зараз майже немає. Тясмин дуже брудний. Особливо в цьому році це була не вода, а зелена фарба. Це жахіття!!!».
Колись глибокий і повноводний Тясмин нині ще й ущерть замулений. Слава про річку-болото навіть до офіційного Києва вже дійшла.
Анатолій Семинога, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики: «10 вересня зафіксовано, що в р. Тясмин викинуто велику кількість забруднюючих речовин, задихнулася велика кількість риби. Невже інспекція не може визначити джерело цих викидів? Не так багато там підприємств!!!».
Керівники управлінь-контролерів чіткої відповіді не мають. Голова екологічного комітету дає доручення негайно розібратися. Бо навіть санепідеміологи констатували, що з Тясмином лихо. Аби права притока Дніпра взагалі не зникла з карти Черкащини – в Комітеті терміново вживають заходів.
Анатолій Семинога, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики: «Нам вдалося включити в певні програми р. Тясмин. У цьому році розроблена вже проектна документація на 4 кілометри розчищення р. Тясмин у межах Смілянського району».
Та треба розчистити, каже Анатолій Семинога, більше 50 кілометрів русла. А ще – полагодити тамтешні очисні споруди. Бо вже давно відслужили своє. Із таким клопотанням владець звернувся до облводресурсів.
Микола Шведенко, начальник Черкаського обласне управління водних ресурсів: «Ми відпрацювали програму розвитку водного господарства Черкащини до 2021 року. Там передбачено 79 млн. до 2021 із бюджетів різних рівнів. Ці кошти передбачені на розчищення р. Тясмин і приток».
Поки програма кілька місяців, як на вивченні в обласній раді, смілянам навіть воду із криниць уже несила пити. Забруднення Тясмина призвело до порушення його підземного стоку.
Георгій Олійник, житель м. Сміла: «Якщо дуже її так випарувати, то залишиться така вода, що дна не видно, бовся біла, наче хто розвів білило. Вона в мене тепер суто технічна. Миємо, поливаємо. Для їжі беремо тільки з водопроводу».