Споконвіку на українських чорноземах збагачувалися не селяни, а наживалися великі орендарі. Самі ж трударі, крім горбів і мозолів, й дотепер практично не мають нічого.
Микола Москаленко, пенсіонер, с. Кедина Гора, Золотоніський район: «Плата мала. Було півтора, а тепер додали до 3%. Усього-на-всього!!! У мене на пай виходить 493 гривні. Плюс за сінокоси 70 грн. Навіть немає 600 грн. Що я можу за кошти купити?!»,
Євдокія Андріївна, пенсіонерка, с. Михайлівка, Канівський район: «Ми здали сертифікати із сином київським орендарям. Вони за минулий рік не виплатили нам нічого – ні грошей, ні зерна».
Народний депутат України Богдан Губський є автором законопроекту «Про розпаювання землі працівникам соціальної сфери». Його ухвалили майже 10 років тому. Та провівши понад сотню зустрічей із громадами сіл Черкащини, парламентарій був неприємно вражений тим мізером, який отримують люди за такі довгождані паї.
Богдан Губський, кандидат у народні депутати України по виборчому округу №197: «Сьогодні платять 3-4% від вартості землі. Ще й землю не переоцінили. Це несправедливо. Якщо ми почитаємо історію, то за панщини, коли не було комбайнів і тракторів і люди жали снопи, людям давали кожен 7-ий сніп. Кожен 7-ий сніп – це 15%. А сьогодні платять 3-4%. Так що за пана на панській землі люди більше отримували. Це несправедливо. Сьогодні люди працюють на своїй землі, і я впевнений у тому й уже готую законопроект, щоб довести оплату за оренду паю протягом року до 15%. Це буде дуже справедливо стосовно людей, які все життя працювали на землі, які своїми натрудженими руками вирощують хліб».