У черкаському музеї «Кобзаря» презентували «Альбом малюнків Тараса Шевченка», датований 1841–1843 роками. Це факсимільне відтворення першого із чотирьох альбомів Кобзаря. Книга вийшла коштом фонду «Рідна країна». У ній – ескізи, етюди, замальовки та начерки, виконані Т.Шевченком у Петербурзі та під час його першої подорожі в Україну. А ще – унікальні фрагменти українських пісень, написані рукою Пантелеймона Куліша.
Шевченківські раритети досі зберігалися в інституті літератури Академії Наук України. І ось нарешті їх репродукували.
Сергій Гальченко, шевченкознавець: «І до цього часу, і по сьогодні якийсь незрозумілий мені такий академічний підхід до видання спадщини Тараса Шевченка. Он, бачите, вдовина хата. Так от, я читаю доктора мистецтвознавства про ту вдовину хату. От вона пише, що там ліворуч біля хати паркан. Ви назвете отой тин повалений парканом? Ні!».
У факсимільній копії збірки шевченкознавець Сергій Гальченко прокоментував кожен аркуш, уточнив датування й відновив первісну цілісність малюнків. В альбомі зібрані замальовки, ескізи й етюди, виконані Тарасом Шевченком у Петербурзі, краєвиди Києва, а також начерки до «Живописної України» та «Селянської родини», зроблені під час першої подорожі поета Україною 1843 року.
Микола Томенко, засновник фонду «Рідна країна»: «Надзвичайно важливо, що ми повернули деякі малюнки черкаські, які були в силу різних обставин вилучені з цього альбому. Зокрема, три аркуші, де Шевченкова хата, імплементували в альбом».
«Альбом малюнків» Тараса Шевченка унікальний і тим, що це ще й записник Кобзаря. Тут є написи, фольклорні записи, цитати з Псалтиря. А також фрагменти українських пісень, записані рукою Пантелеймона Куліша.
Микола Томенко, засновник фонду «Рідна країна»: «Завдання наше було жорстким. Усе мусить бути крапка у крапку, відбиток у відбиток – так, як це зберігається в Києві. Тому весь колектив активно працював, щоб ми отримали такий альбом, який ми взяли б в архіві».
Видання, приурочене до двохсотріччя від дня народження українського генія, безкоштовно надішлють художнім вишам, а також шевченківським музеям і бібліотекам. У планах фонду «Рідна країна» надрукувати повне зібрання творчої спадщини Тараса Шевченка.