Цьогоріч в Україні обіцяють видавати паспорти нового зразка – так звані біометричні. Внутрішній матиме вигляд пластикової картки із вмонтованим чипом. Цей носій міститиме відцифроване фото та підпис громадянина. Аналогічний чип монтуватимуть і в закордонний паспорт. Такою є вимога Євросоюзу до України в рамках скасування візового режиму. Більше знає Марія Гаврилян.
У грудні минулого року набув чинності закон про документи, що посвідчують особу. Відповідно до нього, в Україні розпочали поступово впроваджувати документи нового зразка – біометричні.
Оксана Михайлова, заступник начальника відділу паспортної роботи, громадянства та реєстрації фізичних осіб УДМС: «Паспорт громадянина України, відповідно до цього закону, буде мати вигляд пластикової картки з безконтактним електронним носієм – чипом. Окрім цього, будуть внесені біометричне відцифроване зображення обличчя та відцифрований підпис заявника».
Додаткові параметри, як-то відцифровані відбитки пальців, вноситимуть лише за згодою громадянина. Згідно з новим законом, зміниться також і вік отримання паспорта.
Оксана Михайлова, заступник начальника відділу паспортної роботи, громадянства та реєстрації фізичних осіб УДМС: «Паспорт громадянина України видаватимуть усім особам, починаючи від народження та незалежно від віку на кожні 10 років. Уперше – безкоштовно».
Скільки коштуватимуть подальші отримання документів, у Кабміні ще не визначилися. Нині в черкаській міграційній службі як зразків нових паспортів, так і обладнання для їхнього виготовлення немає. Проте фотографіями рясніє інтернет. Поки що не визначилися владці і з механізмом видачі документів нового зразка, натомість завзято розповідають про їхні переваги. Мовляв, власники матимуть певні привілеї – безвізовий режим у багатьох країнах Європи. Крім того, подібні паспорти максимально захищені від підробок. Такі аргументи є вагомими далеко не для всіх. Із різкою критикою нововведень виступає церква.
Владика Софроній, митрополит Черкаський і Канівський УПЦ: «Паспорт із чипом… А хто-небудь подумав про те, хто дає право людину робити рабом? У прямому сенсі рабом! Ні! Вони радіють, постановляють, ставить підпис Президент. А в людей спитали, чи вони хочуть постійно ходити під наглядом?».
На такі закиди в міграційній службі є відповідь. Особи, які напишуть заяву на відмову за своїми релігійними переконаннями, отримуватимуть такі ж паспорти, але без чипа.
Марія Гаврилян, кореспондент: «І паперові, і біометричні документи ще тривалий час будуть в обігу паралельно. Звичні для нас сині паперові книжечки як закордонного, так і внутрішнього паспортів замінювати треба буде лише за потреби. Причини для цього чітко визначені: втрата чи пошкодження, одруження чи досягнення 25- та 45-річного віку».