Суперспека, грандіозні скандали та міські метаморфози. Літо-2012-ть у Черкасах було аж надто буремним. Спершу місто разом із усією країною поринуло у футбол. Відразу потому – у протест – за солов’їну й проти «
Ще ніколи літні Черкаси не були аж настільки емоційними. Дух єднання, патріотизм і піднесення. У червні місто разом із усією країною вболівало за улюблені збірні на єврочемпіонаті. Імпровізовані фан-зони були скрізь: у кафе та дворах, на спортивних майданчиках і навіть в офісах.
Валерія, вболівальниця
Микола, вболівальник: «Тут дуже багато молоді, яка патріотично налаштована, дуже вболіває за нашу збірну. Підтримати нашу збірну та разом із молоддю побути».
Та вже за місяць потребуватиме підтримки сама молодь. Вона першою стане на захист української мови. Через скандальний законопроект регіоналів Ківалова-Колесніченка Черкаси накриє потужна протестна хвиля. Молоді патріоти розгорнуть наметове містечко на Соборній площі. Пообіцяють тут днювати й ночувати, допоки Президент не ветує мовний закон.
Михайло Деменчук, житель м. Черкаси: «Молодці! Я вже пенсіонер, наше покоління відходить, а це наша заміна».
Зовсім не такі емоції мирний молодіжний спротив викликав у тих, під чиїми вікнами розташувалося мовне містечко. Заступник очільника області Володимир Вовченко піде до суду по заборону акції. Рішення, ухвалене пізно вночі на користь влади, наступного дня мітингувальникам коштуватиме здоров’я.
Вікторія Курченко, кореспондент: «Хто винен у тих сутичках – питання досі без чіткої, офіційної відповіді. Із затриманих протестувальників усі обвинувачення зняли. Правоохоронцям їх так і не пред’явили. Тим часом обласні владці перетворили Соборну площу на «базарну». Тепер тут господарюють торгаші».
Натомість інша площа отримала справді європейське обличчя. Усе літо біля палацу «Дружба народів» і всередині гуділа техніка. Будівельники тут міняли практично все: від комунікацій – до фонтану.
Реконструкція року, розпочата ще взимку, коштувала «АЗОТу» аж 48 мільйонів гривень. Результат – очевидний.
Та літо 2012-го минуло під знаком ще одного ремонту – дорожнього. Містяни, в яких увірвався терпець, узялися самі лагодити вулиці. Влада заохотила дармовим осколом.
Валерій Гусаков, місцевий житель: «Если человек сюда приезжал осенью на хорошей машине и не мог выехать, то это была проблема трактор найти».
Наприкінці літа до черкаських вулиць дійшли руки й ремонтників. У місті ударними темпами починають латати дороги. Нововідкритий «Асфальтний завод» працює без вихідних.
Поки в одних ремонтний марафон, в інших цього літа – виборчий. До дня голосування в Черкасах вільні біл-борди годі й шукати. З них кандидати обіцяють містянам світле майбутнє. Хто кляне попередників, хто обливає брудом сучасників, а хто просто розповідає про себе – «красивого й розумного».
Ганна Парходько, кандидат психологічних наук: «Будь ласка, проявляйте ініціативу в будь-якому разі. Аналізуйте те, що відбувається. Розумійте, що все залежить від нас».
Від нас незалежна лишень небесна канцелярія. Від погодних вибриків усе літо черкащанам було непереливки. Спершу смажило так, що навіть у тіні стовпчики термометрів зашкалювали.
Сергій Ненахов, інспектор ВДАІ Соснівського РВ м. Черкаси: «Якщо раніше, коли погода була нормальною для всіх, 25 градусів, було приблизно 5-6 аварій на добу. Зараз – десь 5-10 аварій на добу в місті Черкаси».
Ліси вигорали гектарами. А містян зі слабким здоров’ям суперспека штабелями вкладала в лікарняні ліжка. З інфарктами й інсультами. Та й у лікарнях від високих градусів спасіння не було. Навіть у приміщеннях із кондиціонерами панувала задуха.
Володимир, хворий: «Я мучусь, задихаюся, навіть нічого не болить, а зіскакую. Вночі встаю і сиджу. Все відкрите наскрізь».
Довгоочікувана прохолода, замість полегшення, додала лише клопоту. Понад півтори сотні населених пунктів Черкащини без світла. Шість десятків осель без дахів. Троє людей загинули. Це все наслідки негоди лише одного липневого уїк-енду. І такі природні вибрики черкащанам доводилося бачити влітку 2012-го не раз.
Сонце-гриль і буревії – вбивча суміш для урожаю. Аграрії з острахом чекали жнив. Як запевняють владці, все минулося. Черкащина матиме хліб і до хліба.
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Хлібороби Черкащини ще раз довели, що вони тримають Черкащину серед кращих результатів в Україні».
Натомість в опозиції стверджують: це влада вкотре довела, що добре вміє «малювати» урожай на папері. Хто правий – покаже осінь і зима. А точніше – тодішні цінники на харчах.