Багатоповерхова небезпека. Майже в усіх висотках Черкас несправна автоматична пожежна сигналізація та не функціонують системи димовидалення. Жителі верхніх поверхів фактично опиняються в пастці. Адже рятувальна драбина дістає лише до дев’ятого. Та й то за ідеальних умов. Торік у багатоповерхівках міста трапилося понад два десятки пожеж. Держтехногенбезпеківці розводять руками. Востаннє гроші на покращення протипожежного стану виділяли три роки тому.
Щороку держтехногенбезпеківці вирушають у рейд багатоповерхівками міста. Порушення ледь не на кожному кроці.
Володимир Семинога, старший інспектор Черкаського міського відділу Управління Держтехногенбезпеки в Черкаській області: «Це є клапан системи димовидалення. У випадку пожежі клапан відкривається та забезпечує видалення диму з коридору, щоби можна було евакуюватися. Цей клапан не відчиниться. Бо він несправний. У разі виникнення пожежі тут буде повно диму. Люди не зможуть евакуюватися. Це – 7-ий поверх, а вище 9-го поверху навіть машина не зможе дістати людей».
Та, схоже, жителям до цього байдуже. Попри заборону, вони захаращують виходи, складують горючі матеріали просто попід пожежним краном. Вірніше тим, що від нього лишилося. Бо немає ні рукавів, ні стволів. Далі – тільки гірше.
Володимир Семинога, старший інспектор Черкаського міського відділу Управління Держтехногенбезпеки в Черкаській області: «На сходову клітку повинні бути двері з пристроєм для самозачинення, повинне бути скло, не просте, а армоване. Воно в разі розбиття не буде розсипатись. Ми бачимо, що іншої частини дверей узагалі немає. Цей вихід не забезпечує необхідну безпеку під час евакуації людей. Уже дим буде заходить сюди, а над нами ще 7 поверхів. Як ви уявляєте евакуацію донизу по всім 14-ти поверхам, якщо тут буде повно диму. І навіть відсутність таких дверей або скла на одному з поверхів уже спричиняє погану евакуацію».
До того ж рятуватися доведеться в цілковитій темряві. Бо аварійного освітлення немає. Така картина повторюється від будинку до будинку.
Кирило Кірєєв, заступник начальника Черкаського міського відділу Управління Держтехногенбезпеки в Черкаській області: «Під час перевірок виявлені основні недоліки: захаращення шляхів евакуації, встановлення комор на сходових клітинах, що заборонено. А ще – недоліки у влаштуванні системи електричної мережі, захаращення підвальних і горищних приміщень».
І майже в усіх багатоповерхівках несправна система автоматичної протипожежної сигналізації. Із сорока двох будинків пощастило лише чотирьом. Серед них і Котовського, 99.
Володимир Шварц, технічний директор фірми: «Технически она собрана из дымовых извещателей, которые установлены на каждом этаже и в передпокое квартир. Реагирует на любые возгорания, на источник дыма. Запускается двигатель дымоудаления и подпоры воздуха в лифты. Мы уходим от задымления этажей».
Система сигналізації вже кілька разів рятувала жителів багатоповерхівки від пожежі. Щоправда, обслуговування – додаткове навантаження до квартплати, нарікають жителі. Автоматичні системи протипожежного захисту змонтували три роки тому. Обійшлися вони міському бюджету в півмільйона гривень. Це було востаннє, коли виділяли кошти на програму «Безпечне житло».
Алла Грохольська, начальник управління ЖКГ МВК: «На жаль, із 2008 року кошти більше не виділяли на відновлення системи. Ми передбачали, але, у зв’язку з обмеженим бюджетом, саме на цю програму коштів немає. Програма – це плани. Надіялися, що буде надходження. На сьогодні маємо те, що маємо».
Держтехногенбезпеківці вручають приписи, накладають штрафні санкції та віз і нині там.