Дерев’яні, ковані вироби, будівельні матеріали та спецодяг. Це далеко не повний список речей, які виготовляють місцеві засуджені. Відтепер їхню продукцію можна придбати у спеціалізованому магазині. Поки це перша «Лавка майстра» в нашому місті й десята в Україні. Її відкриття, переконані чиновники, – це чудова реклама для в’язнів. Адже не кожен має можливість завітати до колонії й подивитися, чим там займаються.
Роман Горобець, в’язень: «Заливаємо форми, закладаємо камені – виходить ось, будь ласка».
В’язень Роман відбуває покарання за наркотики та крадіжки. Щодня з 8-ої ранку до 5-ої вечора засуджений Черкаської виправної колонії разом із іншими арештантами місить бетон.
Роман Горобець, засуджений: «Мені подобається більше фізична робота. Тому я пішов на бетон. Я по свободі був пов’язаний із ним. Знаю, що воно й до чого, тому пішов на бетон. Мені тут легше».
Інші в’язні працюють або ж у деревообробному цеху, або кують метал, або шиють одяг. Майже 400 засуджених щодня виходять на промислову зону.
Григорій Савченко, начальник виробничо-технічного відділу Черкаської виправної колонії: «Засуджені виходять на промислову зону за власним бажанням. Вони обирають ту спеціальність, яка їм найбільше підходить за своїми якостями, бажанням працювати, навичками, які вони мають».
Донедавна, аби придбати речі, виготовлені черкаськими в’язнями, доводилося робити замовлення, а потім чекати на нього. Відтепер кожен охочий може купити тюремні вироби відразу в «Лавці майстра». Першу таку крамницю відкрили на виїзді з Черкас, біля 62-ої виправної колонії. В її асортименті – спецодяг, дерев’яні, гранітні й залізні вироби.
Анатолій Грищенко, начальник Управління Державної пенітенціарної служби України в Черкаській області: «Это в первую очередь реклама нашей продукции. Не каждый придет в колонию, посмотрит, что она делает».
Окрім продукції місцевої в’язниці, в магазині представлені вироби з Уманської та Старобабанської колонії. Це – десята тюремна крамниця в Україні. Такі ж «Лавки майстра» вже є в Харківській, Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Львівській та інших областях.
Валерій Пудак, начальник департаменту виробничої діяльності та ресурсного забезпечення Державної пенітенціарної служби України: «Мы будем давать своим подопечным, заключенным, возможность работать, зарабатывать, отчислять те деньги, которые они должны по судебным искам, себе на жизнь оставлять, кому-то и домой отправить».
На сьогодні середня зарплата в’язнів на виробництві складає 480 грн. Таку мізерну платню чиновники пояснюють слабким ринком збуту.
Валерій Пудак, начальник департаменту виробничої діяльності та ресурсного забезпечення Державної пенітенціарної служби України: «На сегодняшний день в целом по стране это есть проблема. Естественно, мы сегодня на склад не работаем, только по заказам. У нас нет оборотных средств, которые позволяли бы нам работать на склад».
За словами чиновників, відкриття такої крамниці – це пробний крок. Адже в інших містах подібні лавки працюють не на околицях, а в середмістях. Тому обіцяють невдовзі шукати приміщення в центрі Черкас.