Ще не перевелися богатирі в Україні! Вихідними в селі Красенівка на Чорнобаївщині провели традиційне борцівське свято. Там вже 20 років поспіль міряються силою котигорошки з глибинки. Змагаються на призи пам’яті Івана Піддубного – борця зі світовим ім’ям. Зірка циркових шоу, а потому легендарний спортсмен, Піддубний шість разів ставав чемпіоном світу. Український здоровань розгинав підкови, гнув рейки, а суперника міг підняти однією рукою. Чи так само дужі його земляки, знає Ірина Гришко.
Майже півтора століття тому на цьому подвір’ї народився всесвітньо відомий борець Іван Піддубний. Сюди поспішають туристи, аби напитися з родинної криниці. Козацький рід Піддубних славився богатирською силою.
Марія Приліпко, дослідниця життя І. Піддубного: «Усі сини та батько були такої богатирської тілобудови. Вони між собою часто мірялися силою. Іван Максимович, звичайно, відрізнявся своєю могутністю, своєю міццю».
У дитинстві Іван впрягався замість коня, орючи землю. Один бився зі зграєю сільських хлопців. У 20 років подався до Криму, де працював вантажником у порту. Якось у Феодосії побачив виступ циркових силачів. Спробував поборотися з ними, утім перемогти не вийшло. Та вже за кілька тижнів самостійних тренувань селянин із ведмежою силою поклав досвідчених спортсменів на лопатки. З того часу почалася його циркова кар’єра. Силач гастролював Францією, Німеччиною, Америкою та Італією. Завдяки своїй унікальній тактиці й техніці Піддубний ставав чемпіоном світу 6 разів. За життя назбирав повну скриню медалей. Не втрачав спортивної форми навіть сивочолим.
Дмитро Халаджи, володар звання «Найсильніша людина світу»: «В Ейске проводился чемпионат по борьбе в летнем кинотеатре. Вечером он вышел на сцену, достал из кармана 3 200-миллиметровых гвоздя. Он их завязал узлом. В возрасте 70 лет! На данный момент этого в мире никто не делает».
У пам’ять про видатного земляка щоліта на його батьківщині організовують свято богатирської сили. Головна подія – турнір із греко-римської боротьби.
Марина та Яна, відвідувачки свята: «Ми вперше, захопливо та незвичайно, цікаво, це ж чоловічий спорт».
Цьогоріч на борцівський килим вийшли команди з України, Польщі, Росії та країн Прибалтики. Учасники зізнаються: рівних Піддубному все менше.
Іван Коваленко, учаснику турніру з греко-римської боротьби, м. Київ: «Не так багато і не такі сильні, як на той час, коли був Іван Піддубний, тому що була інша екологія. Зараз діти дуже хворіють. Багато людей не займаються спортом».
Усе ж серед місцевих жителів не перевелися богатирі. У шоу «Найсильніша людина свята» цього року змагалися восьмеро черкащан. Їм довелося «водити» карусель, вагою 250 кілограмів, та піднімати колоду.
А ще – здійснити «прогулянку фермера» із вантажем по 100 кілограмів у кожній руці.
Кульмінація шоу – протягування п’ятитонного ЗІЛа. Єдиний, кому вдалося дістатися фінішу, – щорічний переможець змагань Валентин Качур. Фортуна усміхнулася йому вже вдев’яте.
Валентин Качур, найсильніша людина свята: «Тренування прості. Я – сільський хлопець, маю свій спортзал. Так і тренуюся, а дієта яка: їм усе підряд, що калорійне».
Відомий український богатир Дмитро Халаджи жонглював гирями, рвав ланцюги, забивав долонею гвіздки та навіть ліг під автомобіль.
Олександр Вишня, сільський голова с. Красенівка: «Я жалію, що це лише для нашого регіону велике свято, бо якщо взяти, приміром, у розрізі Росії, то там це свято відзначають із набагато більшим розмахом. Навіть Путін час від часу на їхні дійства приїжджав».
Цього року на святі пам’яті славного земляка побували сотні гостей і спортсменів. У краї вірять: Піддубного роду нема переводу.