Забута архітектура. Черкаський дачний масив із більш аніж столітньою історією доживає віку. Останні залишки унікальних будівель руйнуються просто на очах. Колись відпочинок на черкаських дачах приваблював туристів із усього світу. Нині про диво архітектури нагадують лише поодинокі покинуті будівлі. Будинки-привиди бачила Олена Берестенко.
Ось цей дачний комплекс – один із найстаріших туристичних об’єктів Черкас. Колись черкаський берег збирав відпочивальників із усього світу. Закордонних гостей приваблював Дніпро та розвинена, як на той час, інфраструктура.
Федір Гонца, архітектор: «Театр працював, кінотеатри. На деяких територіях цих дачних будиночків також були літні майданчики. Приїздили артисти. Тобто це була така активна курортна територія».
Від активної курортної території, з історією у сто десять років, нині не залишилося й сліду. Дерев’яні споруди, колишня гордість містян, занедбані й забуті.
Федір Гонца, архітектор: «Утрачено фактично дачний масив, як такий. Зараз дуже важко визначити чіткі його межі та кількість будинків, яка залишилася».
До зведення будиночків на березі Дніпра свого часу доклав руку сам Городецький, подейкують дослідники. А розбудовувати дачний комплекс почали 1903 року.
Федір Гонца, архітектор: «Тут багато було різних рішень. І модернових, і еклектичних. Графічна пластика фасаду, яка зараз є, цікава. Вона збереглася навіть із тих часів».
Нині до більшості будинків неможливо дістатися. Частина споруд – у приватних руках. Решту – знищив вогонь або ж час.
Чиновникам слід звернути увагу на пам’ятки архітектури, що занепадають, упевнений Федір Гонца. Їх легко привести до ладу. А відреставровані старовинні будинки будуть туристичною родзинкою Черкас. Сучасники не оминуть нагоди відпочити на дніпровому схилі.
Федір Гонца, архітектор: «У 1914 році був випущений альбом, що рекламував цей дачний масив. Там сказано, що з Києва, наприклад, їхати 7 годин, із Одеси – 10 годин. Ще ходили поїзди «Черкаси – Варшава», «Черкаси – Санкт-Петербург». Люди приїжджали звідусіль відпочивати до Дніпра».