Дніпрові води пожовтіли й помутніли. Це добре видно навіть неозброєним оком. Санепідеміологи підтверджують: цієї весни вода в Черкаському морі погіршала, як ніколи. Такі зміни вони пояснюють погодними примхами. Річки повиходили з берегів і позбирали звідусіль різний непотріб. Чи не потече це все із кранів містян – поцікавилася Вікторія Курченко.
Григорій Миколайович до Дніпра приходить щодня. Він – затятий рибалка. Скаржиться: цієї весни клює погано. Навіть раки не ловляться.
Григорій Тищенко, рибалка: «Раніше було, коли набереш, то чиста вода, її хотілося пити. А зараз жовта, брудна, жовто-зелена така і тягуча наче».
Спостереження пенсіонера підтверджують санепідеміологи. Передовсім, Дніпро вдвічі мутніший, аніж має бути. У ньому забагато заліза й органіки.
Василь Загородній, головний державний санітарний лікар м. Черкаси: «Перш за все, це пов’язано з інтенсивними паводками, які призвели до вимивання органічних сполук із ґрунтів. Ось ці органічні сполуки потрапляли в малі річки (притоки Дніпра), потім потрапляли у Дніпро».
Ось висока вода на початку травня випробовує Канівський і Черкаський райони. Затоплені двори, вулиці та поля. Повноводними річки стали через надто сніжну весну. І клопіт від погодних примх не лише жителям, а й «Водоканалу». Бо саме з Дніпра він бере воду для міста. Та комунальники заспокоюють: за якість тієї, що у кранах, черкасцям не слід турбуватися. Річкову воду, попри скруту, тут нині посилено очищують.
Олександр Гончаренко, головний технолог КП «Черкасиводоканал»: «Пріоритетом нашого підприємства завжди була якість води, тому підприємство повністю забезпечене всіма необхідними реактивами. Ми працюємо з декількома постачальниками та маємо запаси на 1-2 місяці повноцінної роботи».
Лабораторія підприємства теж працює в посиленому режимі. Тут тепер ще й додатково контролюють якість води.
Ірина Жирна, інженер-лаборант КП «Черкасиводоканал»: «Такі показники, як, наприклад, фосфати, ми робимо раз на місяць. Такий показник міститься в повному аналізі. У зв’язку з тим, що погіршилася вода, робимо раз на тиждень».
Скільки ще триватиме цей форс-мажор – невідомо. Дніпру поліпшає, як самоочиститься. Та вже зараз фахівці припускають: зацвісти він може раніше, ніж зазвичай.