Життя у музеї «after dark». Черкаси вже вдруге долучилися до міжнародної акції «Ніч у музеї». 18 травня – єдиний день року, коли музеї відкривають двері вночі. Батьківщиною акції є Берлін. Уперше музеї вночі запрацювали там 1997 року. Ця акція розкриває потенціал сучасних музеїв і долучає молодь до них. На відміну від решти виставок, акція «Ніч в музеї» починається в той час, коли музеї зазвичай вже не працюють. Уже в сутінках до Черкаського Художнього завітала Марина Лук’яненко. Найцікавіше далі у спеціальному репортажі.
Веселку навколо Черкаського Художнього цього вечора створили тутешні велолюбителі. Говорять, на щастя! Поряд із веселкою – майстри хенд-мейду.
Яніна Танцюра, майстриня: «У моєму куточку можна побачити кавові іграшки та іграшки з мішковини, інтер’єрні дерева».
Молода художниця Ірина Тищенко чи не вперше демонструє свої роботи широкому загалу.
Ірина Тищенко, художниця: «Ці роботи є початком моєї персональної виставки «Емоції та почуття».
Художниця вже встигла зобразити ненависть, гордість, біль і образу. Далі, говорить мисткиня, буде. Поблизу майстриня хенд-мейду Ірина Терещенко. Пригадує, якою була минулорічна ніч у музеї.
Ірина Терещенко, майстриня: «Це незвично, коли музей працює не в день, а вночі».
На правах господині вечора надіями та сподіваннями ділиться директорка Черкаського Художнього Ольга Гладун. Говорить: «Ніч у музеї-2» здивує всіх.
Ольга Гладун, директор Черкаського художнього музею: «До нас потужно йдуть діти, молодь, ми дивимося на експозиції, не як на традиційний музейний експонат, а як на живий арт-об’єкт».
Знімальна група ВІККА-НОВИН прямує далі. На першому поверсі музею так само людно, як і надворі. Денис Ратушний тут презентує серію своїх графічних робіт. Над добіркою працював упродовж місяця. Творив у Києві.
Денис Ратушний, художник: «тема «Доблесть и честь – глазами не прочесть». Я вважаю, що доблесть і честь треба відчути з середини, усіма фібрами душі».
Вирують музейні пристрасті і на другому поверсі. В одній із кімнат нове життя в середньовічне полотно невідомого художника вдихнула Світлана Тихомирова. На полотні – площа Сан Марка у Венеції в очікуванні венеціанського фестивалю масок.
Світлана Тихомирова, художниця: «Моя ідея полягала у тому, що ці ниточки – провідники від людей, це думки, розмови на передодні Венеціанського фестивалю».
Зовсім поряд – чайна церемонія. Тут відвідувачі «Ночі» можуть із головою пірнути у світ чаю, релаксу та медитацій.
Анна Пелих, відвідувачка: «Чайна церемонія – прекрасна, дуже медитативна».
Цьогорічна «Ніч у музеї» рясніє майстер-класами. Приміром, тут вирізають витинанки. Усіх охочих навчають студенти Черкаського Національного.
Лілія Полудень, старший викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «сьогодні дівчатки витинають листівки, серця, квіточки».
Олександра, зачувши про таку нагоду, відразу згодилася. Сподівається, коханий подарунку зрадіє.
Олександра Ганич, учасниця майстер-класу: «Роблю витинанку для коханого».
У кімнаті поряд навчають флористичним штучкам. За словами пані Надії, карнавал без свічок і живих квітів – не карнавал.
Надія Груздєва, дизайнер-флорист: «Композицію робимо із підруч6ного матеріалу, трішки є спеціалізованих штучок, але їх не багато, ємність – це коробка з-під консервів, примірос, підсвічникз простої свічки-таблетки».
На третьому поверсі – засилля боді-арту. Образи вражають: капітан Джек Горобець, дівчина з майбутнього, лялька-мотанка й венеціанськи красуні.
Ольга Курська, художниця: «Розмальовую дівчину-Настю, створюємо образ ляльки-мотанки».
Тетяна Черевань, художниця: «В останню мить дізналася, що тема – це Венеціанський фестиваль, ми з подругами вирішили перевдягтися, ось такі ми таємничі красуні у масках».
А це – мистецький куточок фотостудії «Квадрат». Направо – ретро-кабінет, наліво – сіновал. Тріо фотомитців, як завжди, дивує творчим підходом.
Історію фотомистецтва зовсім поряд досліджує група студентів на чолі з арт-куратором Оксаною Кушенковою.
Оксана Кушенкова, викладач кафедри філософії ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Завданням було принести фото, а насправді, студенти почали нести старі фото, найдавніше датоване 1903 роком».
Відвідувачів цієї експозиції тішать не лише ретро-світлини, а й, здавалося, ще вчора ультрасучасна, а сьогодні вже застаріла фото- та відеотехніка.
Своє уміння вправлятися зі справді сучасним відеообладнанням цього вечора продемонструвала творча група «Про твоє». У великому залі молоді й талановиті продемонстрували свою першу короткометражку «Епізод».
Одне із завдань стрічки – популяризація книги.
Андрій Чернега, оператор-постановник короткометражки «Епізод»: «Я вирішив поєднати дві паралелі, молодь, яка перебуває у пошуці себе, та світ книги».
Над стрічкою працювали до останнього. Творці говорять: виспатися напередодні прем’єри не вдалося.
Олександр Литвиненко, продюсер короткометражки «Епізод»: «Прийшли сюди, дві ночі не спали».
Цей і решта мистецьких проектів припала відвідувачам Художнього до смаку.
Завершилося дійство шоу-програмою з танцювальними номерами від студії «Па-ру-па» та запальною музикою від черкаських ді-джеїв.