Новини на ВІККАВіККА-новиниМ’ясо: задороге чи задешеве?

М’ясо: задороге чи задешеве?

-

- Advertisment -

Чи варта шкурка вичинки? Виробник національного продукту, домашнього м’яса і сала, на межі зникнення в Україні. Закупівельні ціни на свинину за кілограм впали до рівня собівартості або й нижче. У той же час ринкова пропозиція залишається стабільно задорогою для пересічного покупця. У черкаському регіоні ситуація одна з найгірших: у віддалених селах за кілограм живої ваги свиней підприємці пропонують 10 гривень. Як виживає дрібний український фермер – у наступному матеріалі.

Цього кабанчика Марія Анатоліївна продаватиме восени. Більше трьох десятків років родина жінки вирощує свиней. Раніше натурпродукт збували в Києві. Коли у рідних Леськах м’ясо було по 3 гривні, то у столиці – по 5. Тоді і прибуток мали добрий. Як доступу до ринку не стало, свиней почали продавати заїжджим підприємцям. Марія Анатоліївна підраховує, скільки вторгує за свій товар.
Марія Анатоліївна, жителька с. Леськи: «Бог його знає скільки, ну хоч би хоч 20 грн., ну а 10 грн. – це ж взагалі. 100 кг порося – то тисяча рублів».
Додає: аби родина не мала паїв, годувати тварин було б взагалі не вигідно. Нинішніми закупівельними цінами пенсіонерка обурена: у виробника купують за безцінь, а на ринку правлять таку ціну, що українському покупцеві м’ясо та ковбаси не по кишені.
Крім того, почасти і якість м’яса розчаровує людей.

Тетяна, покупець: «Коли покладеш м’ясо на сковорідку, воно збігається і запах якийсь у нього незрозумілий».

Виробник економить на вирощуванні і купує дешеві неякісні корми. Марія Анатоліївна і рада б додати до раціону своїх поросят якийсь премікс, та ціни на «свинячі» вітаміни кусаються. Самих поросят жінка купує за півтисячі, тож додаткові витрати на їхнє утримання не виправдані.
Марія Анатоліївна, жителька с. Леськи: «Літом бур’яни їдять, взимку картоплю, сушимо буряки та дерть».
Колишній фермер Сергій добре знає, скільки часу і праці коштує якісна свинина.
Сергій, колишній фермер: «Потрібно купить дерть, добавку, саме порося купить за 300 гривень, а потім здати за тисячу гривень не вигідно».
Підприємець вирішив не економити і відразу позбутися невигідного бізнесу.
Сергій, колишній фермер: «Розводив свиней у Шполянському районі, бізнес був нормальний, я був задоволений. Коли на живу вагу ціни впали, то закрив ферму».
Депутат облради Володимир Лук’янець вважає, що 30 % м’ясних яток на ринку повинні належати виробнику. Посередник – пряма загроза тваринництву в країні.
Володимир Лук’янець, депутат обласної ради: «Якщо здавати на комбінат, треба 10 довідок, а в селянина купив, у лісі забив і продавай. Оце треба припинити».
Крім того, на ввезену м’ясну продукцію державі необхідно встановити ліміт і контролювати ціни на неї. Тож поки політики вирішують питання, городяни купують задороге м’ясо, а селяни – господарюють і заробляють копійки.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах водій збив літнього чоловіка вночі на переході

Поліцейські затримали водія, який скоїв наїзд на пішохода у Черкасах. Про це пише Поліція Черкащини. ДТП сталася 22 листопада на...

Два шахеди знищили цієї ночі над Черкаською областю

З тривогою через ворожі БпЛА почалась ця доба в Черкаській області. Про це пише начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. "У...

Цікаве:

Городництво – як спосіб життя: поради, як і де вибирати насіння

Городництво — це не просто спосіб забезпечити себе свіжими...

Ставки на бій Усика і Ф’юрі в Vbet онлайн: шанси й прогнози

Дізнавайся аналітику та став на бій Усика й Ф’юрі...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x