Мистецтво не має перешкод. Це вкотре довела виставка, що відкрили днямив Художньому музеї. Основна «фішка» експозиції під назвою «Інший погляд» – її автори. Це – ув’язнені черкаських колоній. Організатори експозиції мають на меті привернути увагу громадськості до проблем засуджених, особливо тих, які виникаютьу період адаптації після звільнення. Із тюремною творчістю знайомилася Марія Гаврилян.
Більшість людей негативно ставиться до тих, хто відбуває покаранняв місцях позбавлення волі. Як стверджують самі засуджені, дехто за грати потрапляє випадково. Але, опинившись на волі, такі люди часто страждають від психологічних розладів, зіштовхуються з втратою соціальних зв’язків.
Сергій Степаненко, колишній в’язень: «Общество их воспринимает, как изгоев. Поэтому посмотрите внимательно на эти картины – в них душа человека, того человека, который находиться в заключении».
Сергій за гратами черкаської колонії № 62 вперше взяв до рук пензлята фарби. У такий спосіб ув’язнені часто намагаються відволіктись від сурової реальності та залікувати душевні рани.
Мелінда Стась, доцент кафедри прикладного мистецтва ЧНУ: «І той факт, що вони звернулися до мистецтва, а воно має терапевтичну дію. Тим самим вони можуть заявити про себе, самовиразитися».
Ольга Гладун, директор Черкаського художнього музею: «Мистецтво змінює світ, надихає, робить нас усіх добрішими, людянішими, сповненими любові».
Світогляд засуджених відрізняється від решти людей. Їхнє сприйняття світу читають, наче книгу, досвідчені мистецтвознавці.
Мелінда Стась, доцент кафедри прикладного мистецтва ЧНУ: «Ці роботи відрізняються, на мій погляд, насиченим і напруженим колоритом. Можливо, це прагнення душі до тієї свободи».
Хоч картини ув’язнених написані не за визнаними канонами та далекі від ідеалу, але засвідчують про значні здібності їхніх авторів.
Елеонора Герасименко, заступник директора БФ «Інсайт»: «Как бы ни удивительно это прозвучало, но там есть очень удивительные и интересные люди, которые действительно талантливы. Они делают уникальные вещи».
Виставка художніх творів засуджених діятиме до 15 грудня. Її організатори сподіваються, що вона допоможе черкащанам позбутися упередженого ставлення та подолає бар’єри уставленні до тих, хто побував за гратами.