ВІЛ-позитивне життя. Носіїв небезпечного вірусу на Черкащині з року в рік стає більше, констатують фахівці. На 1 листопада ВІЛ-позитивних лише офіційно нарахували вже більше 5 тисяч. Підсумки підбили на круглому столі напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Подробиці – у спеціальному репортажі.
Марина, ВІЛ-позитивна: «Сначала я очень испугалась. Была в шоке. Потому что у меня на тот момент был маленький ребенок».
Черкащанка Марина згадує день, коли дізналася про свій діагноз. Із того часу минуло два роки. Зараз у неї підростають двоє здорових дітей. Дівчина відвідує психологів. Живе, каже, повноцінно.
Марина, ВІЛ-позитивна: «Поняла, что действительно можно жить, работать и воспитывать детей».
Таких, як Марина, на Черкащині майже п’ять тисяч. Це офіційно зареєстрованих. Марина каже: ніколи не відчувала дискримінації.
Марія, ВІЛ-позитивна: «Я не сталкивалась с проблемами. Даже в поликлинике или больнице. Везде относились с пониманием».
Фахівці ж стверджують: так щастить не всім. Бо про толерантне ставлення черкащан до ВІЛ-позитивних людей говорити поки що зарано.
Олена Стрижак, заступник голови Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ»: «На сьогодні стало набагато менше випадків дискримінації людей, що живуть із ВІЛ-СНІДом. Але такі випадки ще є».
Зробити аналіз на ВІЛ-інфекцію можна в будь-якій поліклініці міста. Тестування безкоштовне.
Марія Приз, медсестра Черкаської міської лікарні № 3: «Аналіз роблять 3-4 дні. Тому що це метод імунно-ферментного обстеження. Потім наш кур’єр (а в нас працює спеціальні кур’єрська служба) віддає пацієнту результати особисто в руки».
Незважаючи на те, що за аналізи платити не треба, а їхні результати суворо конфіденційні, черкащани не поспішають перевірятися.
Марія Приз, медсестра Черкаської міської лікарні № 3: «До збільшення тенденції немає. Ті, кому ми рекомендуємо, і здають».
Забір крові в поліклініці проводять щоденно. Окрім вихідних.
Оксана Шевчук, лікар-терапевт: «Хворих обстежують на ВІЛ за їхньої обов’язкової згоди. Ніхто не має права примусити. Для цього пацієнт підписує інформаційну згоду».
Аналіз на ВІЛ можна здати й анонімно. Тоді пацієнт отримає результати у спеціальному конверті.
Олена Берестенко, кореспондент: «Аналіз на ВІЛ-інфекцію нічим не відрізняється від інших аналізів крові. Вам потрібно прийти в поліклініку натщесерце. Візьмуть 7 мл крові».
Фахівці кажуть: кількість ВІЛ-позитивних на Черкащині щороку зростає на 10-15%. Якщо торік таких було близько 4,5 тис. То цього року вже на півтисячі більше.
А поки черкаські керманичі збирають круглі столи та закликають бути толерантними до людей із ВІЛ-СНІДом, американські вчені вже заявили, що чуму 20 століття незабаром буде подолано. Мовляв, людство зможе перемогти СНІД завдяки розробкам нових вакцин проти вірусу імунодефіциту. Про це йдеться в повідомленні ООН.
Мішель Сидібе, виконавчий директор «UNAIDS»: «Ми вже досягаємо мети зупинення та скорочення епідемії СНІДу. Кількість нових заражень ВІЛ і пов’язаних зі СНІДом смертельних випадків зменшується».
На Черкащині від спровокованих СНІДом хвороб торік померла 101 людина.