У Черкасах кожна друга молода людина – безробітна. Вирішення цієї проблеми нещодавно обговорювали спеціалісти. Поліпшити ситуацію, переконані фахівці, допоможе новий закон «Про зайнятість населення». Він набуває чинності в січні наступного року. Ним передбачено низку нововведень – пільги підприємцям, які беруть на роботу молоду людину, грошову винагороду випускникам вишів, що працюватимуть на селі тощо. Проте, щоби кардинально змінити картину, одного закону замало. Бо справа не тільки в державі, а й у самих молодих людях.
Сьогоднішній ринок праці диктує свої умови. Все більше молодих людей обирають технічні спеціальності. За останні декілька років кількість тих, хто здобуває економічний чи гуманітарний фах, зменшилася в рази. Теоретично випускники технічних вишів мають бути нарозхват, однак багато з них по закінченню навчання сидить без роботи.
Олег Григор, начальник навчальної частини ЧДТУ: «На мою думку, в нашій країні достатньо робочих місць. Мабуть, існують інші проблеми – заробітної плати, соціальних гарантій, проживання молодих спеціалістів. Зрозуміло, що кожен навчальний заклад хоче вирішити це. Це його імідж – щоби максимально були працевлаштовані його випускники».
Існує замкнене коло: з одного боку, молодь не погоджується працювати за мізерну платню, з іншого – самим роботодавцям потрібні лише спеціалісти з досвідом. Розірвати цей ланцюг має новий закон про зайнятість. Він передбачає стажування студентів вишів і ПТУ з відкриттям трудової книжки; стартові виплати молодим спеціалістам, які погодилися працювати в селі, в розмірі 5 мінімальних зарплат.
Олег Григор, начальник навчальної частини ЧДТУ: «На сьогодні потреба на молодих спеціалістів зростає. Підприємства хочуть взяти саме молодих спеціалістів. Саме ті, які закінчили навчальний заклад, аби прищепити їм корпоративну культуру, навчити саме тому професійному рівню, який потрібен цьому підприємству».
За 10 місяців цього року Черкаський центр зайнятості допоміг працевлаштуватися (частково або повністю) більш аніж 20 тисячам молодих людей у віці до 35 років. Не стоять осторонь цієї проблеми й деякі депутати. Обласною радою започатковано проект «Помічник депутата». Будь-яка молода людина може стати його учасником – варто лише заповнити анкету й долучитися до обговорення проблем нашого регіону.
Олександр Турченяк, депутат Черкаської обласної ради: «Після проведення цього конкурсу молоді люди будуть стажуватися, здійснювати громадську діяльність на посаді помічника депутата обласної ради».
Олександр Турченяк також зазначив, що у процесі розроблення програми з’явилася ідея проекту «Трибуна для лідера». Близько 30 відомих черкащан, які досягли успіху в тій чи іншій галузі, надихатимуть молодь працювати над собою. Тому що, як зазначають спеціалісті центру зайнятості, часто доводиться стикатися з відсутністю ініціативи в молоді.
Оксана Прядко, координатор прес-клубу реформ: «Вони будуть приходити й розповідати молодим людям про те, як вони самі йшли, що їх стимулювало, відкриватимуть певні секрети й даватимуть зрозуміти молодим людям, що вони також можуть цього досягти. Дуже важливо працювати на користь громади».
Стартують лекції вже в грудні у ЧДТУ.