Село і люди: День Перемоги у с. Худяки

 ...

У мальовничому селі Худяки на Черкащині неймовірно людно та красиво. У середмісті збираються молодь, художні колективи, владці та ветерани. З собою всі несуть оберемки квітів, а сивочолі – ще й болючу пам’ять. Саме у селі Худяки вирішили провести районне святкування 71-шої річниці Дня Перемоги. І, уточнює голова Черкаської районної ради Олексій Собко, не випадково.
 
Олексій Собко, голова Черкаської районної ради: Худяки знакове село. Воно мальовниче, художньо дуже розвинене, мистецьке, це те село, яке потрапило під затоплення, і тут є єдиний пам’ятник затопленим під Кременчуцьке море. 
 
Урочистою ходою та з квітами перші особи району і небайдужі жителі села Худяки крокують до монументу всім визволителям України від німецьких окупантів: і живим і полеглим. Схиляючи голови покладають оберемки до пам’ятника. З орденами на грудях та сльозами на очах крокує і ветеран Другої Світової війни. До 71-шої річниці визволення їх у кожному селі залишились
одиниці. 
 
Олексій Собко, голова Черкаської районної ради: Людей, які приймали безпосередньо участь у тих подіях залишилось дуже небагато. На район всього 42 особи. Це каже про те, що ще рік-два і уже донькам і синам цих людей доведеться нести пам’ять про ці події. Поки існує пам’ять, поки існує й нація. І ми так само переймаємося цими подіями.
 
Тому, говорить Олексій Собко – голова Черкаської районної ради, районна рада і депутатський корпус не лишаються осторонь нагальних проблем ветеранів.  Про них влада завжди пам’ятає. Їх напередодні Дня Перемоги відзначили подарунками. Хоча уточнює, для стареньких важлива зовсім не матеріальна пам’ять.
 
Олексій Собко, голова Черкаської районної ради:  Для них важлива пам’ять, що про них не забувають. Хай молоде покоління, ціною яких втрат вони мають сьогодення. 
 
На вшанування 71-річниці Дня Перемоги до села Худяки з’їхалися всі сільські голови Черкаського району і обласне керівництво. Адже всі знають, пам’ять про велику перемогу для сьогодення України є надзвичайно важливою. 
 
Костянтин Омаргалієв, заступник голови Черкаської ОДА: Ми і наші діти повинні пам’ятати, завдяки кому сталась ця перемога. На жаль, ніхто не очікував, що через роки знову буде війна, але на жаль від нашого старшого брата. Я впевнений і з гордістю хочу сказати, що сьогодні Україна як ніколи згуртована. Сьогодні від малого до великого усі знають, хто захищає кордони України. 
 
Після покладання квітів усі збираються у будинку культури. На вході оглядають патріотичну виставку дитячої творчості
 
Лариса Щасливець, керівник гуртків: Ця виставка приурочена до Дня пам’яті. Які мають обласні і республіканські нагороди. Тут є паперова пластика, роботи із тканини, і вишивка картини маслом. 
 
Підготовку та організацію святкування гідно оцінили майже дві сотні гостей з усього району. Завітали на захід і сучасні захисники та борці за волю України – бійці військової частини 3061 на чолі з майором Євгеном Чайкою. Присутніх розважали святковим концертом. Його розпочали із вальсу, продовжили символічним  та водночас трагічним номером: історію про відхід молодих хлопців на війну. 
 
Насичена та яскрава концертна програма близька для ветеранів. Її підготували, загадавши усі важливі моменти війни: і щасливі, і болючі. Символічним для кожного солдата є воєнний вальс. 
Воєнний вальс як і інші страшні спомини у Черкаському районі ще пам’ятають всього п’ять ветеранів. Це Петро ШАгер, Михайло КостенкО, Дмитро ЧембАй, Микола СкрИнський та Феодосій ПацАк. Концертну програму змінили урочисті привітання визволителів від владців. Першим слово бере Олексій Собко – голова Черкаської районної ради.
 
Олексій Собко, голова Черкаської районної ради:  З великим почуттям відповідальності хочу звернутися до усіх визволителів. Ми завжди пам’ятаємо про 9 травня. 
 
В Україні мало родин, яких не торкнулося лихо війни. Чи не в кожній оплакували батька, чоловіка чи сина, які поклали життя, захищаючи Батьківщину. Мільйони віддали за це здоров’я. Батьківщину захищали більше 40 тисяч жителів району, близько 10 тисяч не повернулися з полів битв. 
 
Костянтин Омаргалієв, заступник голови Черкаської ОДА: 9 травня завжди увійшло у історію завдяки героїзму українського народу. Тому День Перемоги – данина загиблим та свято живих. День перемоги має нагадати усім який важливий мир здобутий у тяжких боях. 
 
На жаль, з кожним роком, учасників та очевидців Великої Вітчизняної стрімко меншає. Їм низько вклоняються покоління нащадків, а живих посильно підтримує влада на всіх рівнях.
 
Петро Коренюк, заступник голови Черкаської РДА: Сьогодні на території району проживає 91 учасник бойових дій. Усі вони є переможці, тому хочу подякувати ветеранам за стійкість душі. Ми у вічному боргу перед вами. За обірвану юність, зразки мужності проявлені за рідний край. 
 
Кожен хоче, щоб у пам’яті визволителі хоронились лише мирні згадки та щасливі моменти життя. Перші особи району з шаною вручають ветеранам почесні нагороди за відвагу та самопожертву у часи війни.
 
Село Худяки радо зустріло приїжджих на вітання ветеранів з усього району. Свою голову перед визволителями схиляє очільник села Роман Василина.
 
Роман Василина, сільський голова с. Худяки: Сьогодні ми згадуємо той подвиг наших дідів, бабусів, які дали нам змогу жити в цій державі. Вони не билися за Сталіна, а за свої родини. Низький уклін вам, шановні ветерани. 
 
З вітальним вловом до ветеранів звертається голова організації ветеранів війни та праці Лідія Косенко. 
 
Лідія Косенко, голова організації ветеранів війни та праці: Війна пройшла по всій території України. А на Черкащині немає жодного населеного пункту, який би не постраждав від війни. Тому в кожному селі і стоять пам’ятники і братські могили як пам’ять великих втрат нашого народу. 
 
Душевної атмосфери святкуванню додали першокласні художні номери від творчих колективів з усього району.
 
З усіх річниць до Днів Перемоги ветеранам, певне, найбільше запам’яталась перша, 1945 року. Тоді, нарешті, вони зітхнули з полегшенням – скінчилися 6 страшних кровопролитних років війни. Знаковим та щасливим цей день як сьогодні пам’ятає і ветеран Великої Війни Дмитро Чембай. Згадує його зі сльозами на очах.
 
Дмитро Чембай, ветеран Другої Світової Війни: Знаєте, скільки було радості. Хоча і після нього були загиблі. Але все одно цей день був дуже радісний. Мені дуже понравилось. 
 
У свої 89-ть Дмитро Федотович веде активний спосіб життя: має домашнє господарство, кохану дружину та багато друзів. А для втіхи – ще й досі їздить на машині. За все життя, говорить, проїхав десятки тисяч кілометрів. 
 
Дмитро Чембай, ветеран Другої Світової Війни: Крим, Україну, Білорусію, і половину Росії. Я 68 років за кермом. Машина це моє життя. 
 
Найбільше Дмитро Федотович сумує, коли згадує не війну 70-річної давнини, а сучасну. Через яку помирають сотні та тисячі дітей та внуків уже незалежної України.
 
Дмитро Чембай, ветеран Другої Світової Війни: Кожен хоче жить, і в часи війни плакали за дітьми, і зараз. Чого, задається питання, зараз воюють. 
 
Концертна програма триває більше двох годин. Співають сучасних, воєнних та українських пісень. 
 
Кожен з присутніх на відзначенні Дня Перемоги бажає ветеранам міцного здоров’я. Аби вони у такому ж складі завітали на такі ж урочистості, але уже через рік.
  • Facebook