Новини
Архів новин
Оберіть дату

Секрет приготування: як у Черкасах готують "укропські" сухпаї для АТО (ФОТО)

 ...
Секрет приготування: як у Черкасах готують "укропські" сухпаї для АТО (ФОТО)

Сухі борщі з Черкас уже добре знають бійці на передовій у зоні АТО. Щодня волонтери з ініціативної групи "Укропський сухпай" виготовляють кілька ящиків готових сухих страв, які відразу відправляють на фронт. Зазирнути в процес виробництва таких сухпаїв, розхвалених солдатами, спробував кореспондент vikka.ua.

Унікальне в Черкасах виробництво сухих страв для військових розпочала волонтерська організація "Наш батальйон" кілька місяців тому. Відповідну підгрупу таких ініціаторів вони назвали "Укропський сухпай".

 

Звідки прийшла ідея

"Спочатку ми почали возити дуже багато продуктів, провіанту хлопцям на фронт ще з весни, – говорить координатор волонтерської ініціативи "Наш батальйон" В'ячеслав Скічко. – І овочі зокрема возили, але в більшості бійців не було можливості десь там їх зберігати. А коли вже почалися морози, то овочі мерзли і псувалися".

"Наші дівчата побачили ініціативу в Інтернеті з сухими стравами. Вони почали нарізати і сушити овочі звичайними побутовими сушарками, засипати в пакет і вакуумувати. Тобто робити такий набір, який просто засипається в кип'ячу воду в казан, вариться кілька хвилин, додається та ж армійська тушонка і вже готовий борщ. Тож перейняли досвід, і налагодили виробництво цих сухпаїв у Черкасах", – розповів він.

Каже, що починали все з невеличкої кімнати, розміром 10 кв. м – хто зміг, той і приніс домашні сушарки й овочі.

"Згодом нам запропонували приміщення Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу, що по Смілянській, то перенесли виробництво туди. Там нам дали колишній харчоблок їхньої столової, з нормальними умовами для такої роботи. Уже трохи більше двох місяців ми там працюємо", – зазначив Скічко.

"Нещодавно в нас також почалася робота в будівлі колишньої тютюнової фабрики – вул. Благовісна, 170 (вхід із боку вул. Дашковича). Це завдяки міській і обласній владі. Нам надали приміщення колишнього харчоблоку столової, кілька кімнат", – додав він.

Говорить, що раніше волонтерам небайдужі люди приносили побутові сушарки.

"Зараз уже люди почали робити такі схожі на промислові, але кустарним шляхом виготовлені шафки з полицями, куди приєднуються теплові вентилятори. Кілька таких саморобних сушарок уже нам поставили. У них швидше сушиться і значно більший обсяг продукції", – пояснив волонтер.

За його словами, на першому етапі вони робили приблизно один ящик сухих обідів у день, тобто десь 10-20 упаковок (1 упаковка розрахована на 5-літровий казан). Зараз уже роблять десь 3-4 ящики або 40 комплектів.

"Відгуки від хлопців, які скуштували наші борщі, дуже чудові. Почали звертатися навіть не черкащани, які там десь спробували його, і телефонують, просять по можливості привозити", – розповів Скічко.

"Борщ виходить як справжній домашній, насичений і ароматний, – розповідає волонтер Наталія. – Ці сушені овочі, коли їх кинути в кип'яток, збільшуються в розмірі. І взагалі страва виходить навіть більш ароматною, ніж зі свіжих овочів".

 

Як "готується" сухий борщ

"У нас є рецептура. Зараз маємо в рецепті 24 страви, напівфабрикати, які ми знаємо як робити. Є рецептура, ваги і вакууматор, – розповідає волонтер Катерина Дубрава. – Розробляв нам ці страви дієтолог, який зараз пише докторську дисертацію".

"Серед страв два види борщу: український і болгарський (з однойменним перцем). Решта – це гороховий суп, грибний суп і багато видів каш (молочні, гарбузові, з рисовою крупою, кукурудзяною крупою), картопля, макарони з підливкою, багато додатків до каш тощо", – перелічила вона.

Спочатку волонтери миють і нарізають овочі, а потім викладають їх у сушильні апарати.

"Найшвидше сушиться часник, бо в ньому мало рідини. Найдовше – картопля, бо в ній багато крохмалю, вона коркується і потім довго просихає середина. До того ж, її ще треба перед сушінням проварити приблизно 5 хвилин. Цибулю, наприклад, треба сушити від 3 до 6 годин. А загалом усе сушиться десь від 6 до 10 годин", – зазначила Дубрава.

За її словами, коли пакет із порцією сухпаю сформовано, один кінець пакету викладається назовні, його машина (вакууматор) надуває, щоб перевірити, що там немає дірок, потім здуває і запаює.

"Зусиллями двох наших філій ми робимо приблизно 20-30 пакетів готового сухого борщу в день. За вчора, наприклад, ми зробили 8,5 кг сухого продукту. Відповідно, якщо один пакет - це 5 літрів готової страви, то виходить близько 400 порцій борщу за день", – підрахувала волонтер.

Говорить, що кількість томатної пасти в порції, а також моркви, цибулі коригували хлопці з АТО.

"Їхні побажання постійно враховуються, скажімо, чи там більше капусти кинути, чи буряка. А є хлопці, які більше люблять червоний борщ, то додаємо більше пакетиків томатної пасти", – наголосила дівчина.

За її словами, всі продукти приносять люди, але часто допомагають і підприємства.

"Найбільша одноразова допомога була в нас від СТОВ "Дніпро". Вони привезли понад 20 тонн овочів із села Васютинці Чорнобаївського району. А так привозять самоорганізації якісь із черкаських райцентрів по півтонни, по тонні. З дому люди приносять якусь капустину чи півкілограма картоплі. Ми раді будь-якій допомозі", – сказала дівчина.

Склад із принесеними овочами розміщено також на території колишньої тютюнової фабрики. У ньому – найбільше картоплі, водночас значно менше моркви, буряку та капусти.

Волонтери зізнаються, що мають постійну потребу в часнику і гострому стручковому перцю, що є дуже дефіцитними.

"У нас досить багато картоплі, близько 25 тонн, а от буряка, цибулі, моркви і капусти небагато. А в борщі, наприклад, основне – це капуста", – нагадала Катерина Дубрава.

Серед інших потреб волонтерів: допомога руками для оброблення овочів, сушильні апарати, вакууматор.

"Серед волонтерів буває одна-дві людини за день, а буває і десятеро прийде. Є дві жінки, які недалеко звідси працюють, то прибігають буквально на годинку перед роботою і після, а також в обідню перерву. Сьогодні, наприклад, до нас прийшло два пенсіонери: чоловік і дружина", – розповіла волонтер Наталія.

У зону АТО "укропські сухпаї" відвантажують майже щодня.

"Фактично всі волонтерські організації, які існують у Черкасах, завжди звертаються до нас про те, щоб ми дали їм сухпай, який робимо тільки ми в місті. При цьому ніколи не розділяли бійців на наших і не наших. Будь-який підрозділ, де є хоч одна людина з Черкас, чи який має вихід на черкаських волонтерів, усім абсолютно за можливості допомагаємо", – запевнила Катерина Дубрава.

Черкаські сухі обіди вже мали змогу спробувати бійці 14 батальйону "Черкаси", полку "Азов", 72-ої, 128-ої, 28-ої бригад, артилерійської 44-ої бригади, черкаського автобату, батальйонів "Донбас", "Айдар" тощо.

 

Чи знадобилися б сухі страви у мирний час

"Головна проблема наших хлопців на передовій яка? Крупами та м'ясними і рибними консервами вони забезпечені. У них немає овочів, а значить немає клітковини, вітамінів. Тобто не поповнюють запас саме такого виду продуктів", – переконана Дубрава.

"Тим, що виготовляємо саме такий напівфабрикат, ми, по-перше, економимо транспортні витрати, тому що всі овочі, коли їх дегідрують, зменшується від 7 до 10 разів. Тобто замість 7 або 10 машин ми можемо відсилати "на передок" одну, а забезпечуємо ту саму кількість підрозділів, як 10-ма машинами", – пояснила вона.

Також, на її думку, відбувається економія води, яка на фронті дуже часто "на вагу золота".

"Не завжди у хлопців є можливість помити, скажімо, брудні овочі, чи потім помити руки від них. Тому дуже часто вони відмовляються від страв зі свіжих овочів, бо нема можливості їх готувати", – зазначила дівчина.

"По-третє, ми економимо хлопцям час. Від моменту закипання води до моменту приготування страви проходить до 20 хвилин, залежно від того, що готується. Буквально поставили воду на "буржуйку" чи навіть вогнище, вода закипіла, туди все кинули: 20 хвилин і вже готова страва", – наголосила волонтер.

"Щоправла, був у нас такий випадок, коли хлопець із 72-ї бригади йшов із відпустки і брав у нас оці борщі. Я телефоную, питаю, як вам страва, сподобалася. А він мені: "Які борщі? Це оті прикольні чіпсики?.." Тобто вони їх з'їли в сухом’ятку і їм було досить смачно", – додала вона.

Водночас, вважає Катерина Дубрава, ці сухпаї не будуть користуватися попитом у мирному житті.

"На мою думку, такі сухі страви можна використовувати в мирний час лише для туризму, а в повсякденному вжитку я не знаю, де б вони знадобилися і хто б їх купував", – сказала дівчина.

Вона визнає, що ці страви натуральніші і корисніші, ніж ті самі каші чи вермішель швидкого приготування, що наявні в супермаркетах.

"Але якщо закупити під нього овочі, 20 % із яких піде в очистку, оплатити електроенергію, роботу людей тощо, то цей сухпай буде просто "золотим". І коштуватиме стільки, що ніхто його не купуватиме за таку ціну", – переконана волонтер.

"Уявіть, що в одному пакеті сухого борщу приблизно 2,5-3 кг уже почищених овочів, які своєю чергою мають різну ціну. Також слід враховувати вартість пакета, томатної пасти, сушеного часнику, який цього року взагалі дуже дорого коштує. Можна припустити, що собівартість одного пакету сухпаю становитиме не менше 20 гривень", - резюмувала вона.

 

Волонтерському осередку "Наш батальйон", який має кілька підгруп: "Черкаські павучки", "Укропський сухпай", "Майстрині для миру" та "Черкаський автобат", також можна допомогти коштами.

Реквізити для збору грошей: Б. Хмельницького, 52, через косметичний салон "TianDe". "Приватбанк": 5168742015088317  Скічко В’ячеслав Павлович.

Контактні телефони: (063) 227-96-14  Катерина, (067) 994-40-84  В’ячеслав, (063) 326-70-87  Ірина, (096) 401-02-34 -Олена, (063) 964-83-08  Ірина.

 

Анатолій Бабак, vikka.ua

  • Facebook