Новини
Архів новин
Оберіть дату

Прибирання чи вандалізм: візит комунальників на єврейське кладовище у Черкасах нагадує наслідки війни (ФОТО)

 ...
Прибирання чи вандалізм: візит комунальників на єврейське кладовище у Черкасах нагадує наслідки війни (ФОТО)Facebook / Дмитрий Шакин

Повалені дерева, зламані пам’ятники та огорожі, а з ними – й історія єврейського народу. Днями у соцмережі почали з’являтись світлини занедбаного руками міської влади єврейського кладовища в Черкасах, що вже встигли отримати назву "державний вандалізм". Комунальники переконують, що нічого на цвинтарі не руйнували, а навпаки – наводять там до весни порядок, передає vikka.ua.

Фото "тотального знищення дерев" на єврейському кладовищі поширив у Facebook містянин Дмитро Шакін. На них видно чимало понівечених надгробків, "прикритих" шматками обпиляних дерев, та металеві огорожі, які також погнулись від дерев’яної навали.

"Говорять, що за ставленням до померлих, можна судити про духовність живих. Або іншими словами – зовнішній вигляд кладовищ є моральним обличчям народу, – коментує побачене Дмитро. – Але, звичайно, це стандарти цивілізованих країн, до яких Україна не належить, і, мабуть, за відсутності дотримання елементарних моральних норм, ніколи належати не буде... Бо як можна пояснити підростаючому поколінню, чому в нашій країні таке скотське ставлення до померлих? Хоча, про яке шанобливе ставлення до померлих може йти мова, якщо навіть до живих влада ставиться, немов до скота?"
 

Чоловік припускає, що на занадто "ласий" шматок землі "поклали око" місцеві владці, для яких жодних моральних норм не існує.

У коментарі сайту vikka.ua начальник відділу екології та раціонального природокористування департаменту ЖКК Черкаської міської ради Володимир Гусаченко заперечує будь-який факт вандалізму. Мовляв, команда комунальників проводить на єврейському кладовищі прибирання, а пам’ятники були побиті й до цього.

"Фотографії зроблені не коректно. Дерево ніхто не зрізав, то впала гілка і пошкодила огорожу, яка й так гнила вже, – каже посадовець. – Жодний пам’ятник деревом не пошкоджений. Єдине дерево трішки пригнуло оградку, за декілька тижнів ми вирівняємо її. Наша команда прибирає на цвинтарі до весни: вивозить сміття, гілля. За кілька днів буде ідеальний порядок. А пам’ятники такі й стояли, адже їм уже більше 100 років".
 

Тим часом, користувачі соцмережі коментують: ще минулого року у листопаді кладовище мало доглянутий вигляд із цілими пам’ятниками й огорожами.

У Черкаському обласному благодійному єврейському фонді "Турбота поколінь – Хесед Дорот" чекають, коли міська влада "причепурить" територію цвинтаря.

"Вирізка проводилась не дуже охайно, нам обіцяли, що там наведуть порядок. Потім кладовище буде підтримуватись у тому стані, в якому воно й було раніше. Пам’ятників після війни залишилось дуже мало, від часу вони порозсипались. Те, чого нема, уже не відновиш", – каже директор фонду Дмитро Співаковський.

Незважаючи на це, небайдужі містяни шукають можливості таки щось "реанімувати". Із відповідним проханням вони уже звернулись до спеціаліста з єврейської генеалогії Надії Липес. Та дивується, що долею єврейської пам’яті українці переймаються більше, аніж самі євреї.

"Фото мені надіслали розгнівані українці, колишні і нинішні жителі міста Черкаси. Вони там вже намагаються об'єднається і щось полагодити. Тому що це їхня історія! А голова єврейської громади, чомусь, мовчить, – каже фахівець.
 

Насамкынець, Надія Липес, яка побачила багато єврейських цвинтарів в Україні, додала: "Черкаське кладовище красиве. Було".

Як повідомляв сайт vikka.ua, на черкаській площі 700-річчя дозволили торгувати за певних умов.

  • Facebook