ВІККА-НОВИНИ
Архів новин
Оберіть дату

Замість води – суцільні нечистоти

 ...
       

Замість води – суцільні нечистоти. На річці Золотоношка – екологічне лихо. Кілька років поспіль у водойму скидають неочищені стоки з райцентру. Нині в річці ще ловлять рибу. Однак у скидному каналі Золотоніської осушувальної системи екологи вже зафіксували забруднення – дефіцит кисню та перевищення граничнодопустимих концентрацій амоній-іонів у 15 разів. А з нього нечистоти потрапляють у Золотоношку. Така ситуація з року в рік. Чи буде Золотоношка, як колись, чиста вода – з’ясовувала Ірина Гришко.

 

Поки що черкаські дачники безтурботно рибалять на березі Золотоношки. Втім знають: коли течія пожовтіє – час змотувати вудки.
Віктор, дачник: «Золотоношка – дуже брудна річка…»
Нині Золотоношка менш забруднена. Стоки з райцентру скидають напряму в Дніпро вище за течією від села Чапаєвка. За два тижні рівень води в Кременчуцькому морі буде достатнім, аби його перевели на літній режим. Тоді стоки потраплятимуть безпосередньо в річку. Її води забруднюватимуть акваторію Лівобережжя - поблизу сіл Крутьки, Мельники, Чапаєвка та близько десяти дачних кооперативів. Сьогодні ж на сполох б’ють жителі «Залісся».
Ірина Гришко, кореспондент: «Бруд, мул і сморід. Цей дренажний канал уже давно мертвий. Риба зникла, навіть жаби не водяться, а птахи подалися до чистіших берегів. Повернути життя річці намагаються дачники, втім усі зусилля марні».

Скидний канал поблизу будинків людей. Запах від нього – жахливий. Водойму не чистили більше десяти років. Голова кооперативу розповідає: за радянських часів це робили кожні три-п’ять.
Микола Вергай, голова садового товариства «Залісся»: «Проблема з осені до ранньої весни. Всі нечистоти в нашому каналі, природа знищується. Коли дачники з’їжджають, іде інтенсивне скидання нечистот, а потім все це тече в Дніпро».
У папці з численними зверненнями – самі відписки. Жодного конкретного рішення та надії.
Микола Вергай, голова садового товариства «Залісся»: «За цей час ми зверталися в усі інстанції, але до цього заходи не вжиті.».
Екологи кивають на попередників.
Павло Матвєєв, начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області: «Упродовж 5 років цим питанням ніхто не займався, все зводилося до постанов, рахували просто збитки, а глибше ніхто не зазирав. Збитки на сьогодні сягають 3 млн. 700 тисяч гривень».
У дворах людей вода також брудна. Як постоїть кілька днів – на її поверхні з’являється жирна плівка. Чи пов’язане це із забрудненням навколишнього середовища, люди не знають.
Сергій Юрійович, дачник: «На нашій дільниці тільки 4 колонки з чистою водою».
Змінити статус Золотоношки як річки-каналізації обіцяє новий мер районного центру. Раніше очисні споруди міста перебували на балансі приватного підприємства ВАТ «Веста». Воно не очищувало стоки належним чином. Півроку тому очисні передали на баланс міста, а в держбюджеті нарешті знайшли кошти на реконструкцію. Вже освоїли три мільйони.
Олег Масло, заступник міського голови м. Золотоноша: «Весь проект коштує 30 мільйонів, освоїли вже 3. У кінцевому результаті ми зможемо в цій рідині рибу ловити. Це будуть біофільтра, біоплата, складна сучасна технологічна система».
Поки проект реконструкції втілюють у життя, кількість стоків намагаються зменшити.
Віталій Войцехівський, міський голова м. Золотоноша: «Ми вдвічі скоротили викид. Пішли назустріч наші підприємства».
15 квітня закінчать першу чергу проекту, а це вже 80% робіт.
Віталій Войцехівський, міський голова м. Золотоноша: «Далі робота піде по 2 і 3 чергах. До червня, думаю, у нас буде порядок».
Як тільки перша черга буде готова, міський голова обіцяє взятися за очищення каналів і повернути їм первісний вид.

  • Facebook