ВІККА-НОВИНИ
Архів новин
Оберіть дату

Елітне житло із видом на Дніпро замість історичної пам’ятки

 ...

Історична пам’ятка або елітне житло із видом на Дніпро. Цей будівельний скандал цього тижня сколихнув усе місто. Зведенням 12-поверхівки на черкаській Замковій горі обурюються історики. Це питання із запалом обговорювали міські депутати. Власні міркування з цього приводу мають і містяни. Думки усіх вивчала Ірина Малюкова.

 

Ірина Малюкова, кореспондент: "Отут, під моїми ногами перебуває те, до чого руки археологів ще не дісталися. Але вже незабаром можуть дістатися бульдозери".

Ось на цьому місці височів колись замок Богдана Хмельницького. Пізніше біля підніжжя гори розкинувся Купецький парк. Сьогодні приватники хочуть звести тут 12-поверховий готельний комплекс. Істориків такі перспективи обурюють.

Сергій Ганницький, краєзнавець: "На цій місцині стоїть пам’ятний знак. І вказано те, що тут , саме в цьому замку було підписано й написано листа Богданом Хмельницьким до російського царя. Тут розміщено пам’ятник Івану Підкові. Тобто це фактично місце-осердя, початок самих Черкас. Відповідно, якщо буде здійснена така забудова, то історичне ядро міста Черкаси фактично зникне".

Б’ють на сполох і археологи. Бо ж така "висотка" назавжди поховає під собою усі артефакти, які мали зберегтися ще з часів Доби бронзи.

Дмитро Куштан, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України: "Будь-яке будівництво на цій території без випереджуючих археологічних досліджень – це кримінальний злочин. І взагалі будівництво споруд такого масштабу тут теж неприпустимо. Це природна заповідна територія "Черкаські берегові схили", де існують певні обмеження в поверховості".

Земельну ділянку під забудову виділили ще в 2007 році. Щоправда, розмову із будівничими тоді вели лише про три поверхи. Такий новобуд, кажуть архітектори, шкоди б не завдав.

Микола Упир, екс-головний архітектор Черкас: "Чи маємо ми право у цьому самому найбільш історичному місці, яке найбільше в нас збереглося серед небагатьох місцин міста Черкаси, забити сюди залізобетонного кілка висотою 48 чи, скільки там, 42 метри, я думаю, що ми не можемо. Те, що ми хочемо робити, воно насамперед повинно поважати історію, повинно поважати це місце і не перебивати оці лінії сприйняття. Як зверху вдалину туди, в краєвиди, так і звідти, з фарватера Дніпра сюди нагору".

Доля цього схилу збентежила і міських обранців. Питання забудови розглядали вже тричі. Депутат-свободівець навіть звернувся до обласного прокурора та губернатора, аби ті здійснили фахову перевірку.

Ярослав Нищик, депутат міськради: "Член виконавчого комітету Черкаської міської ради Валерій Макєєв у коментарі виданню "Прочерк" 3.02.2015 року повідомив, що в разі скасування дозволу на будівництво готельного комплексу за адресою вулиця Гагаріна, 60, з міського бюджету має бути сплачено значну суму коштів компенсації, до якої входить і вартість проведених археологічних досліджень на вказаній ділянці. У сумі 421 тисяча гривень. Проте за твердженням спеціалістів дані дослідження були проведені лише на папері, за що було отримано неправомірну вигоду".

Містян можливе зведення готелю із півсотні метрів заввишки також обурює.

Валентина, жителька м. Черкаси: "С одной стороны людям нужна работа. Строительство – это всегда работа людям. Но с другой стороны, конечно, жалко портить такой красивый вид".

Марина, жителька м. Черкаси: "Ну то, что испортит вид этой горы, - конечно, да. Но то, что тут что-то нужно делать, - это тоже да. Потому что эти сарайки – тоже не хорошо, этот пустырь – тоже не хорошо. Но такое высокое сооружение – оно просто испортит тут весь вид".

Ніна, жителька м. Черкаси: "И так мало в центре зеленых насаждений. Еще нам эти здания. К чему оно все это?"

Із цим погодилися й члени виконкому. На вранішньому засіданні у будівництві скандального готелю відмовили. А департаменту архітектури дав доручення розробити детальний план цієї території. Його мають презентувати вже до кінця березня. 

  • Facebook