ВІККА-НОВИНИ
Архів новин
Оберіть дату

Черкащанин у суді доводитиме, що закордонний паспорт має коштувати 170 грн.

 ...
       

Скільки насправді має коштувати закордонний паспорт? Черкащанин Олексій Тепленко збирається довести в суді своє право отримати документ за 170 грн. Чоловіка на такий крок надихнув приклад запоріжця Руслана Жирова. Кілька місяців тому Феміда постановила видати останньому закордонний паспорт за вартістю держмита. Незважаючи на цю перемогу, більшість людей по всій Україні продовжують платити за документ цілих шість сотень. Чому це так, розбиралися наші кореспонденти. Далі – спеціальний репортаж.

 

Олексій Тепленко, житель м. Черкаси: «Свідоцтво, паспорт і квитанція про сплату держмита».

На думку Олексія, тільки ці документи, визначені постановою КабМіну № 185, необхідні для оформлення закордонного паспорта. Утім самі паспортисти іншої думки – вручають хлопцеві заяву, в якій йому пропонують сплатити ще понд 200 грн. за послуги. Чоловік відповідає, що послуг у ДМС не замовляє. Через це навіть прийшов зі своєю анкетою.

Олексій Тепленко, житель м. Черкаси: «Заява про надання платної послуги. Ви розумієте, що держмито – це і є плата за ваші послуги, яка вийшла з обігу 10 років тому».

Зрештою без додаткових квитанцій документи в чоловіка так і не прийняли. Олексій говорить: чекав на таку реакцію. Тепер боротиметься з Державною міграційною службою на юридичному рівні. Адже в Україні відразу декілька закладів Феміди постановили видавати українцям закордонні паспорти за вартістю держмита (170 грн.) – в Запоріжжі, Дніпропетровську, Житомирі й зовсім нещодавно в Луганську. Різні судді одноголосно вирішили: держмито в сумі 170 грн. і є платою як за бланк, так і за паспортні послуги.

Олексій Тепленко, житель м. Черкаси: «Буду писати скаргу, а також подавати до суду, щоби люди брали приклад і теж не лінились відстоювати свої права».

Як показує практика, більшість людей не цікавляться своїми правами. Приміром, Анастасія, аби полетіти до омріяної Греції, особливо не розбиралася, за що саме вона платить. Жінка пішла найлегшим шляхом: за порадою працівників ДМС звернулася до фірми, що надає платні послуги.

Анастасія, клієнт ДМС: «Перше – 170. Друге – 100. 582 гривні».

Керівництво ж паспортного стола свою причетність до ДП «Документ» заперечує.

Наталя Лисенко, начальник Придніпровського районного відділу в м. Черкаси УДМС України в Черкаській області: «Співробітники територіального підрозділу до функціонування державного підприємства «Документ» не мають ніякого відношення. Вони функціонують окремо».

Натомість черкащанка Віта виявилася більш обізнаною в юридичних тонкощах. Утім і вона зайшла у глухий кут із оформленням т.з. довідки про несудимість. На повідомлення про те, що дівчина дає дозвіл працівнику ДМС на використання своїх персональних даних, держслужбовець відповіла: виготовляти документ має сам громадянин.

Віта Дашкевич, жителька м. Черкаси: «Усе одно ви підійдіть на Смілянську. Мабуть, там ви заповните цей дозвіл, а потім ми вже заберемо. Або ви принесете цю довідку, а ми її заберемо. Я вказала їй на те, що вони це повинні робити».

Наталя Лисенко, начальник Придніпровського районного відділу в м. Черкаси УДМС України в Черкаській області: «Територіальний підрозділ не є юридичною особою. Тому до функціональних працівників безпосередньо територіального підрозділу не входить отримання цієї інформації».

Однак у секторі боротьби з корупцією ДМС думають інакше.

Віталій Сисенко, головний спеціаліст сектора боротьби з корупцією ДМС: «Человек дает свое согласие, что его персональные данные будут обрабатываться. Эта справка бесплатная».

Кореспондент: «Тобто нею повинні займатися самі працівники ДМС?».

Віталій Сисенко, головний спеціаліст сектора боротьби з корупцією ДМС: «Конечно».

Якщо громадянин бажає оформити паспорт без зайвого клопоту, крім держмита у 170 грн., має заплатити 87, 15 грн. за паспортні послуги та 120 грн. за бланк. Однак варто пам’ятати: правомірність цих платежів на суді не зміг обґрунтувати навіть юрист ДМС. За статистикою, за 2012 рік закордонні паспорти отримало більше мільйона українців. А це значить, що 200 млн. грн. пішли до чиїхось кишень.

  • Facebook