КП «Черкасиводоканал»: вода – це життя

 ...
       

80% поверхні земної кулі вкрито водою. Саме з неї виникло життя. Людський організм теж, залежно від віку, на 70-80% складається з води. Для підтримки нормальної життєдіяльності, доросла людина випиває до двох із половиною літрів води щодня та понад півтори – вбирає через шкіру. Вода – головна умова існування життя на Землі. Проте, відкриваючи кран, ми рідко замислюємося: звідки до нас потрапляє життєдайна волога та скільки людей працює над тим, щоб вона потрапила в кожну домівку.

 

Таке звичне благо, як вода, в черкаських оселях з’явилося не так давно. Якихось сто років тому. Вперше про будівництво водопроводу в Черкасах заговорили ще у 1874 році. Тоді Черкаська міська дума направила київському генерал-губернатору прохання про створення у Черкасах централізованого водопостачання. Та рішення ухвалили лише у 1911 році.
Рашит Гараєв, начальник служби цивільного захисту КП «Черкасиводоканал»: «Черкасская городская дума, во главе с Кулешей, принимает решение создать водопроводною комиссию. Эта комиссия принимает решение о строительстве водопровода. Строительство было намечено начать 16 августа 1913 года. Деньги для этой цели взяли ссуду в виде займа в суме 345 тысяч. Непосредственно строительством осуществлял инженер-технолог Шведов Аполлон Михайлович, который был приглашен из Уфы».

Черкаський водогін будували майже рік. За цей час спорудили 19 кілометрів мереж та встановили чотири будки для роздачі води населенню. Початкова потужність водопроводу становила 292 тисячі 500 відер за добу. 1 жовтня 1914 року міський водогін здали в експлуатацію. Саме з цієї дати розпочинається історія «Черкасиводоканалу».
Рашит Гараєв, начальник служби цивільного захисту КП «Черкасиводоканал»: «С марта 1915г. Черкасский водопровод начал давать за плату свою воду. Эта вода была подана из артезианской скважины с территории настоящей площади, где мы находимся. Первая скважина была пробурена в 3 км от станции Черкассы.  Тогда стоило ведро воды 2,5 копейки. А для предприятий – по 5 коп. ведро платили».
З того часу на території «Черкасиводоканалу» збереглася унікальна пам’ятка архітектури – одна з перших гіперболоїдних конструкцій Шухова. Таких водонапірних башт у світі лишилося близько двадцяти з двохсот, побудованих інженером-науковцем.
Новим етапом у розвитку підприємства та житті міста стало введення в експлуатацію Дніпровської водоочисної станції, потужністю 80 тисяч метрів кубічних за добу. У серпні 1975-го року перша вода з ДВС пішла на місто. Й до сьогодні насосна станція успішно забирає дніпровську воду та подає її черкасцям, попередньо очистивши. Тут над цим щоденно по дванадцять годин на добу трудяться сто десять працівників.
Олег Овчаренко, начальник ДВС: «Станція працює з 1975 троку. За цей час суттєво покращився стан станції, були проведені декілька ремонтів. В цьому році також плануємо модернізацію насосних агрегатів 1-го і 2-го підйомів, будівлі фільтрів, заміна запірної арматури. Це суттєво зменшить витрати по електроенергії, оскільки насосні агрегати будуть обладнані перетворювачами частоти».
За останні роки вода в Дніпрі суттєво погіршилася, говорять на насосній станції. Тож її очистка до якісної питної була і залишається пріоритетним напрямом роботи «Черкасиводоканалу». Підприємство постійно удосконалює технологію очистки та є піонером у використанні новітніх реагентів. Для автоматичного дозування хлору на насосну станцію придбали дороговартісне англійське обладнання, яка дозволяє дозувати хлор пропорційно до об'єму води, що обробляється, та підтримувати на виході з водоочисної станції задану концентрацію активного хлору у воді. Місцева виробнича лабораторія цілодобово щогодини проводить контрольні заміри та визначає оптимальні дози реагентів.
Олександр Гончаренко, головний технолог КП «Черкасиводоканал»: «Протягом останніх 3-4 років відбулися значні зміни в технології водопідготовки. Насамперед ми відмовилися від сірчано-кислого алюмінію в якості коагулянту, перейшли на більш сучасні реагенти, які дозволяють значно зменшити вміст алюмінію в воді та поглибити якість технологічної обробки. Ми використовуємо як новітні українські реагенти серії «Проаква», так і польського виробництва. Використовуємо іноземні флокулянти, полімерні сполуки виробника з Голландії».
Торік в Україні набув чинності новий, більш жорсткий стандарт якості на питну воду. Він уніс свої корективи і в роботу «Водоканалу».
Олександр Гончаренко, головний технолог КП «Черкасиводоканал»: «З початком 2011 року відбулася переорієнтація технологічного процесу в сторону більш глибокого коагулювання води з метою зниження вмісту органічних сполук, які є основними утворення хлорорганіки. З цією метою ми значно збільшили дози реагентів, коагулянтів та флокулянтів і поліпшили цим самим якість води. Зраз підприємство повністю виконує новий норматив з хлорорганічних сполук. У деякі моменти наші концентрації у десятки разів нижчі, ніж нормативні». Протягом року планується будівництво станції дохлорування на насосній станції 3-го підйому з використанням гіпогхлориду натрію. Ти м самим ми знизимо загальну дозу хлору та перенесемо частину потужності по хлоруванню ближче до міста, що зменшить час взаємодії хлору з водою протягом її транспортування на місто».
Контроль води у водорозподільчій мережі міста здійснює Центральна лабораторія комунального підприємства «Черкасиводоканал». До її складу входять дві лабораторії. У хіміко-бактеорологічній – контролюють процес одержання питної води, що надходить до міста.
Інна Петрова, інженер-мікробіолог КП «Черкасиводоканал»: «Ми контролюємо біля 40 показників. З них такі, як: мікробіологічні, паразитеорологічні, фізичко-хімічні, органолептичні та санітарні показники. Та питна вода, яка надходить до наших споживачів, на 100% відповідає тим сучасним нормам і правилам нового державного документу».
Постійно відслідковує підприємство і стан стічних вод. Цим займається спеціалізована лабораторія.
Валентина Жметко, інженер-лаборант КП «Черкасиводоканал»: «Ми тут контролюємо стічну воду на 23 показники: ХСК, завислі речовини, нітрати, нітрити, іони амонію, іони важких металів, формальдегіди, феноли. Якщо перевищення будуть занадто високі цих показників, то очисні споруди ВАТ «Азот» не зможуть прийняти стічні води з такими показниками».
Цілодобово тримають руку на пульсі черкаського водогону працівники Центральної диспетчерської служби. Їхні будні нагадують роботу швидкої допомоги. Відразу зорієнтуватися та оперативно направити на виклик бригаду ремонтників. Впродовж багатьох років очолює Центральну диспетчерську службу Віктор Давидович.
Віктор Давидович, начальник ЦДС КП «Черкасиводоканал»: «Диспетчерська служба забезпечена всіма засобами зв’язку і комп’ютерною технікою. За допомогою яких ми виконуємо завдання заданих режимів роботи насосної станції по подачі води і перегону стоків і оперативно вживаємо заходів по виявленню витоків на мережі і їх ліквідації».
До тридцяти викликів на добу реєструють диспетчери «Черкасиводоканалу». На усунення будь-яких негараздів з водопостачанням та водовідведенням відразу вирушають ремонтники. У цеху працює шістнадцять бригад, понад вісімдесят фахівців своєї справи. На їхньому обслуговуванні 450 кілометрів водопроводу та 260 кілометрів мереж водовідведення.
Василь Литвиненко, начальник цеху водопостачання та водовідведення КП «Черкасиводоканал»: «Справляємося добросовісно. Якщо починаємо ліквідовувати аварію, то працюємо до тих пір, поки не закінчимо повністю. Перейшли повністю на заміну засувок системи «батерфляй» імпортного виробництва, повністю відмовилися від установки і заміни засувок вітчизняного виробництва, бо не якісні. За цей період 2,5 року замінили 1400 штук перейшли на заміну трубопроводів із поліетилену».
Фахівці «Черкасиводоканалу» постійно удосконалюють роботу підприємства. Чи не основну увагу приділяють економному використанню енергоресурсів. За період з 98-го до 2010 року витрати електроенергії на підприємстві вдалося зменшити більш аніж удвічі.
Сергій Овчаренка, директор КП «Черкасиводоканал»: «Наше підприємство постійно працює над впровадженням енергозберігаючих технологій. Ми велику увагу приділяємо якості надання послуг. В 2006 році ми впровадили частотне регулювання насосних агрегатів на головній насосній станції 3-го підйому. Відремонтували і замінили 100% обладнання. І по насосній станції, завдяки цьому, ми досягли цілодобове водопостачання нашого міста».
Впровадженням енергозберігаючих технологій на підприємстві постійно займаються висококваліфіковані спеціалісти на чолі з головним енергетиком. 
Сергій Бойко, головний енергетик КП «Черкасиводоканал»: «Проведена модернизация более 46 повышающих насосных станций в разных частях города. Поставлены автоматизированные системы управления давлением. В результате экономия болея, чем в 3 разы по этим объектам. Проведена модернизация на 6 канализационных насосных станциях. Поставлены автоматизированные системы регулирования уровня в резервуарах и это тоже позволило снизить значительно затраты электрической энергии».
Секрет успіху, переконаний головний енергетик «Водоканалу», у професійності колективу. Фахівці енергослужби працюють на Дніпровській очисній станції, центральному майданчику та у цехах експлуатації насосних станцій.
Юрій Дерновий, начальник енергослужби КП «Черкасиводоканал»: «Основні види робіт, які виконує наша ЕТЛ – це високовольтні випробування і вимірювання силового електрообладнання – кабельні лінії, повітряні лінії, електродвигуни, силові трансформатори, розподільчі устаткування. Всі роботи виконуються згідно планово-попереджувального графіка. Що дає можливість оперативно виявляти ті дефекти і зауваження, які можуть бути в процесі експлуатації електрообладнання, особливо враховуючи його солідний вік».
Із 71-го року в енергослужбі працює старожил підприємства Сергій Корупятник. Прийшов на «Водоканал» у сімнадцятирічному віці. На його очах підприємство нарощувало потужності.
Сергій Корупятник, електромонтер із ремонту та обслуговування електроустаткування: «Багато і насосних станцій запускалося. Місто росло і запускалися нові об’єкти. Я приймав ГНЗ-2, паралельно запускалася ДВС і НС».
За сумлінну роботу Сергій Корупятник був удостоєний звання заслуженого працівника сфери послуг України.
Постійно людно та кипить робота в абонентному відділі. Зі споживачами працюють на найвищому рівні. Звідси і високі показники. Торік черкасці сплатили навіть понад норму – 101%.
Валерій Власюк, начальник абонвідділу КП «Черкасиводоканал»: «У нас приблизно 96% абонентів, які є ретельними платниками. З деякими нам доводиться працювати. Із них 15-20% сплачують не зовсім регулярно, через місяць. І наші контролери підходять до абонентів, попереджають, надсилають листи. У разі несплати застосовуємо міри впливу. А це, згідно законодавства, вирішення питання в судовому порядку, стягнення заборгованості через виконавчі служби».
Аби черкасці вчасно отримували якісні послуги з водопостачання, на комунальному підприємстві щодень самовіддано трудяться понад шістсот шістдесят працівників. З турботою про колектив на черкаському водоканалі створена затишна їдальня та понад п’ять років функціонує спортивний зал із сучасними тренажерами.
Лариса Чирінько, колорист КП «Черкасиводоканал»: «Он появился благодаря старанням нашого директора Сергея Владимировича. И мы с огромным удовольствием поддержали эту инициативу – оздоровление коллектива. Как видите, это приятная атмосфера помогает снять груз после трудового дня».
Не лише для водоканалівців, а й для усіх містян на території підприємства працює магазин «Криниця». При ньому обладнали  бювет. За помірну плату всі бажаючи можуть придбати воду з артезіанських свердловин «Соснового бору». Глибина свердловин 66 м.
Сергій Жила, черкасець: «Хорошая водичка. Покупаем, кушать варим, пьем. Всегда тут покупаем. Не испиваем с машин возле дома. А тут всегда приехал, набрал хорошая, свежая водичка. С удовольствием берем».
Понад третину віку на підприємстві працює Сергій Овчаренко. Свою трудову діяльність розпочав на посаді майстра цеху водопостачання. Пройшов шлях з рядового працівника до начальника управління. З 98-го року Сергій Володимирович очолює «Черкасиводоканал». Для нього колектив – це гордість і запорука успіху підприємства. Тому на «Черкасиводоканалі» – все задля добробуту працівників.
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «В першу чергу в роботі колективу, в підборі команди фахівців, які сьогодні компетентно вирішують на місцях всі поставлені задачі, наше підприємство по рейтингу підприємств нашої галузі в Україні займає провідне місце, до нас приїжджають навчатися і ми не цураємося, і ми навчаємося. Ми не стоїмо на місці навчаємося передовим технологіям і впроваджуємо їх. Ми продовжуємо. Ми продовжуємо роботу по модернізації всіх насосних станцій 1,2,3-го підйомів, Дніпровської водоочисної станції. Це прерогатива і першочергові заходи, які ми повинні негайно зробити».
І така модернізація «Черкасиводоканалу» під силу. Адже підприємство вибороло право на отримання кредиту від Світового банку.
Світлана Лісковець, заступник директора КП «Черкасиводоканал»: «Наша частка – це 86 млн. гр.. Ця частка спрямовується на модернізацію водопровідних насосних станцій і 14 каналізаційних насосних станцій: 2 головних і 12 районних».
Кропітку працю усього колективу коммунального підприємства «Черкасиводоканал» неодноразово відзначали на найвищому рівні. Наближаючись до сторічного ювілею комунальне підприємство «Черкасиводоканал» сповнена планів та нових ідей. І з впевненістю дивляться у майбутнє, адже їхній головний девіз: «Поспішай робити добро людям».

  • Facebook
>