Черкаси – твій дім. Пенсійна реформа

 ...

        

Дата виходу

Час виходу

неділя

18:50

понеділок (повтор)

19:25

 

Кінець нинішнього року ознаменувався для України низкою реформ. Нині Уряд розробляє зміни до пенсійного законодавства. Відповідний законопроект вже зареєстрований у Верховній Раді. 24 грудня віце-прем’єр Сергій Тігіпко  має винести його  на розгляд, після чого відбудуться громадські обговорення. У необхідності реформи переконують фахівці. Сучасна демографічна ситуація в Україні склалася так, що на 10 працівників припадає утримання 9 пенсіонерів. Населення країни стрімко старіє, а народжуваність падає. Черкащина за цими показниками перебуває у лідерах.
Тетяна Рожко начальник Управління пенсійного фонду України Придніпровського району Черкас: «Що передбачається пенсійною реформою. Передбачалося збільшення пенсійного віку, обмеження максимальних пенсій для тих осіб, хто отримує на рівні 8800 грн. також збираються переглянути саму систему розрахунку пенсій».
Нинішня пенсійна система далека від досконалості. Так, наприклад, призначення пенсій відбувається аж за 28 законами. Крім того, є значні проблеми із наповненням пенсійного фонду. Нині від 40 до 60 % економіки перебуває у тіні. Але разом із тим найбільші проблеми існують не з приватними підприємствами, а із державними. Принаймні у Черкасах.

Тетяна Рожко начальник Управління пенсійного фонду України Придніпровського району Черкас: «Найбільша проблема, що найбільші боржники – це підприємства державної і комунальної форми власності, які в підпорядкуванні держави і Черкаської міської ради. Але стягнення цих коштів обмежене чинним законодавством».
За словами начальника  пенсійного фонду Придніпровського району Тетяни Рожко, пенсійний фонд вдається наповнити лише на 86 %. Але найбільше обурює самих пенсіонерів чималий розрив між мінімальним і максимальним розміром пенсій. Черкащанка Раїса Олексіївна має за плечима 40 років трудового стажу. Нині вона отримує 832 гривні пенсії. Жінка доглядає за дочкою-інвалідом і цих копійок ні на що не вистачає.
Раїса Жужура, пенсіонерка: «Дуже, дуже я обіжена. Всю жизнь я проробила і на копійки живу. Пенсії не хвата на ліки… Я б дуже хотіла, щоб люди получали таку пенсію, щоб її хватало і на ліки, і на прожиток».
Відтак необхідність змін усвідомлюють і самі пенсіонери. А фахівців же в проведенні реформи передусім насторожує поспіх, з яким її намагаються провадити. На думку експертів громадської організації «Черкаси твій дім» головне, щоб стислі строки не вплинули на якість змін.
Думка експертів
Петро Чернявський голова ГО «Черкаси твій дім»: «У нас пенсія мінімальна від максимальної відрізняється не просто в рази, а в сотні разів. У країнах Європи різниця складає близько 5 разів, у нас – це сотні разів. У нас 3,7 % пенсіонерів отримують від 1000 до 16000 грн., а 55 % - менше 800 грн.»
Петро Чернявський голова ГО «Черкаси твій дім»: «Скасування елітних пенсій заощадить близько 10 мільярдів і це в рази більша економія, ніж від збільшення пенсійного віку».
За словами Петра Чернявського, якісна пенсійна реформа має вирішити три основні проблеми.
Петро Чернявський голова ГО «Черкаси твій дім»: «Необхідно відійти від вкрай несправедливої системи нарахування на зарплату, бо зараз вона сприяє лише тінізації економіки. Треба відійти від системи нарахування до системи відрахувань від заробітної плати. Відрахувань не в пенсійний фонд, а в Державний пенсійний банк, який необхідно створити. До цих відрахувань прибавлявся б процент інфляції і певний прибуток… І ми б потихеньку відійшли від солідарної системи, яка на сьогоднішній день себе віджила, бо вона передбачає, що пенсії напряму залежать від того, як їм оплачують ті люди, які працюють. Друга проблема - це крайня несправедливість, яка не відображає реального стажу і реального вкладу. І третя проблема – дефіцит пенсійного фонду... Це не проста задача, яка вимагає не тільки професійного підходу, а й чесного. І не лише чиновники повинні творити її, бо будуть робити це під себе, а треба до цього долучати вчених, громадськість, щоб виписати такі справедливі правила гри, які б забезпечили достойне життя людей».

 

 

Свої пропозиції щодо програми «Черкаси - твій дім» ви можете запропонувати її редактору Юлії Кропиві або зателефонувати: 0(472) 35-31-64

  • Facebook
>