Черкащина: шляхом реформ. День Матері

 ...
       

Минулої неділі українці відсвяткували День Матері. Вшанували жінок-матерів і на Черкащині. Святкові заходи з цієї нагоди відбувалися у кожному районі області. Одними з перших урочистості відбулися у обласному центрі. У приміщенні Черкаського медичного коледжу провели перше засідання Ради жінок. Вона створена при облдержадміністрації за ініціативи жінок-громадських діячів. Головували на засіданні директор Черкаського медичного коледжу Інна Губенко, голова постійної комісії Черкаської обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства та голова Черкаської облдержадміністрації Сергій Тулуб. Серед присутніх — члени жіночої ради, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, а також багатодітні матері. Губернатор привітав усіх зі Святом матері. Наголосив: забезпечення в області політики гендерної рівності знаходиться під особливою увагою Президента України Віктора Януковича. Жінки-матері потребують уваги від влади не лише напередодні Міжнародного свята, але й протягом усього року. Тож створена в області рада жінок, переконаний Сергій Тулуб, неабияк потрібна.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Це наша така організація, яка має показати всім черкащанам, що політика Президента реалізується на теренах Черкаської області».

Одним із основних питань, що розглядалися на засіданні ради — охорона материнства, підтримка сім’ї та багатодітних матерів.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Родинне благополуччя та сімейний затишок закладені в соціальних ініціативах Президента. Наше завдання – зробити так, щоб усі ці соціальні ініціативи лишилися не на папері. Соціальна справедлива допомога, повинна дійти до кожної родини».

Сьогодні, переконаний Сергій Тулуб, найкращий час для втілення в життя соціальних ініціатив Президента.

Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Сьогодні держава має можливість реалізувати ці соціальні ініціативи. На їх втілення виділено державним бюджетом 33 млрд. грн. Ініціативи будуть виконані до кінця цього року».

Серед запрошених на урочисте засідання ради жінок - начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Вадим Береза. Він ознайомив присутніх з діяльністю свого управління та озвучив деяку статистику. Зазначив: кількість багатодітних родин у минулому році на Черкащині зросла більш ніж на 300, що становить 5%. Усього ж в області проживає 6200 сімей цієї категорії. У них виховують майже 21 тисячу дітей. Розповів Вадим Береза і про проблеми у багатодітних родинах.

Вадим Береза, начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту: «Основні проблеми, що є у багатодітних родинах, – житлова. Поліпшення умов проживання в області сьогодні потребують 1800 родин. Щороку управління намагається покращити ситуацію. Минулого року надано безкоштовно або в пільговий кредит квартири на Уманщині, Чигиринщині, Городищині».

Виступити на засіданні ради запросили і начальника головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф Володимира Брожика. Той озвучив важливі статистичні дані.

Володимир Брожик, начальник головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф ОДА: «Сьогодні в регіоні проживає 700 тисяч жінок. Із них 45% – майбутні мами. У 2011 році народилося майже 12, 5 тис. дітей. Цей показник, хоч і не на багато, але покращився, порівняно з минулими роками. Було більше 12 тисяч пологів».

Серед позитивних тенденцій – зменшення показників материнської смертності та смертності серед немовлят. Таких втішних результатів вдалось досягти завдяки роботі обласної дитячої лікарні — сказав Володимир Брожик. Так, вперше за останні 5 років, підсумував, вдалося знизити показник дитячої смертності з 10,5% до 8,1%. Тоді як по Україні цей показник – 9,1%. А ось випадків материнської смерті у минулому році на Черкащині, на щастя, взагалі не було — повідомив посадовець.

Після звітних виступів та затвердження плану роботи ради жінок у подальшому — перейшли до урочистостей. Губернатор Сергій Тулуб вручив присутнім у залі багатодітним матерям урядові відзнаки. Почесне звання «Мати-героїня» за відповідальне виховання 5-х і більше дітей отримали 25 жінок. Усього в області 2,5 тисячі жінок, яким присвоїли це звання.

Цього року традиційно відзначили День матері у Моринцях та Шевченковому, що на Звенигородщині. Там вшанували пам’ять Катерини Якимівни Бойко — матері Великого Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка. Покласти квіти до підніжжя пам’ятника Материнства з’їхались люди звідусіль.

Із найкращими словами побажань та привітань звернувся до присутніх на святі жінок Микола Чередник:

Микола Чередник, голова Звенигородської РДА: «Недаремно саме в цьому місці ми вклоняємося матерям нашим. Адже цей пам’ятник материнства перший в Україні пам’ятник матері Тараса Шевченка Катерині Бойко».

«Пам’ятник матері поета – символ материнства, жіночності і ніжності, що притаманна усім українським жінкам. Мати – усе найпрекрасніше зібране у цьому слові».

Привітала жінок Звенигородщини і заступник голови облдержадміністрації Тетяна Прітченко. Вона зазначила, що День матері Черкащина офіційно відзначає саме на батьківщині Великого Кобзаря.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації: «Мене, як жінку, як матір, переповнюють слова радості і величності від такого вагомого слова, як «мама». Кожна мати хоче бачити свою дитину величною, щасливою і перспективою».

Кожна мама, наголосила Прітченко,заслуговує на турботу та повагу. Особливої підтримки потребують матері-героїні. Адже народити та виховати дитину у наш час— це справа нелегка та дуже відповідальна. Не меншої підтримки, вважає Тетяна Прітченко, сьогодні потребують і мами, які виховують дІток-інвалідів.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації: «У нас в області 4,5 тисяч дітей-інвалідів. Це дуже складно. Хочеться подякувати саме мамам, які виховують таких дітей».

Значної підтримки потребують і мами-одиначки. Вони самостійно виховують своїх дітей. Таких зараз в області більше 10 %. Згадали теплим словом цього дня і мам, яким з якихось причин довелося стати усиновителями.

Тетяна Прітченко, заступника голови облдержадміністрації: «Кожна усиновлена дитина – дитина народжена у сім’ї. Це дуже велика відповідальність».

Після урочистого концерту, на якому свої музичні вітання дарували жінкам місцеві творчі колективи, — вручення державних нагород. Почесне звання «Мати-героїня» отримали відразу дев’ятеро звенигородчанок.

Микола Чередник, голова Звенигородської РДА: «На сьогоднішній день у Звенигородському районі 84 матері-героїнь, 234 багатодітних сімей. Це ті категорії громадян, про яких ми намагаємось піклуватися і приділяти їм увагу».

Заступник голови обласної ради Василь Касян наголосив на тому, що держава гарантує збереження пільг багатодітним матерям.

Василь Касян,заступник голови обласної ради: «Пільги різноманітні. Це ранній вихід на пенсію, місцеві пільги по сплаті комунальних платежів. Це дуже суттєво для багатодітних сімей, які є на Черкащині».

Серед жінок, які отримали почесне звання «Матері-героїні» і Наталя Вдовиченко. Вона і її чоловік Микола народили і виховали п’ятьох дітей. Усі вони виросли порядними людьми. Кожен з них здобув вищу освіту.

Наталя Вдовиченко «Я виконала свій обов’язок. Діти мої усі працелюбні. Люди кажуть, що тепер вулиця, якою вони колись ходили до школи порожня і ніхто не каже «Добрий День».

Сьогодні пані Наталія зі своїм чоловіком живуть вже без дітей. Вони роз’їхались по інших містах України. Однак не забувають дороги до рідної домівки. Своїм батькам частенько привозять доглядати усіх своїх 10-х дітей.

Урочистості з нагоди свята Матері пройшли і у сусідньому селі Шевченкове — раніше Кирилівка. Тут поховані батьки Тараса Шевченка. На могилу матері Кобзаря традиційно поклали квіти.

Ольга Бондаренко, завідувач музею національного заповідника «Батьківщина Т.Г.Шевченка»: «Мати Катерина була мудрою, доброю. Все хороше передалося її синові Тарасу».

Традиційно з нагоди Свята матері проводять урочистості і в селі Бровахи Корсунь-Шевченківського району. Тут стоїть бронзовий пам’ятник селянці Євдокії Данилівні Лисенко – жінці, яка народила і виростила 16-х дітей. Відразу десятьох вона провела на війну і всіх дочекалася з фронту живими. Такий випадок був унікальним свого часу на весь Радянський Союз.

На цьогорічне свято до Бровах завітали представники обласної та районної влади, зокрема, заступник голови ОДА, керівник апарату облдержадміністрації Едуард Івакін, заступник голови обласної ради Василь Касян, голова Корсунь-Шевченківської РДА Анатолій Івашкевич та районної ради Володимир Рябошапка.

Едуард Івакін, заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації: «Дозвольте привітати вас зі святом. Тепла вам і благополуччя. Великий вам уклін».

Зі словами вітання звернувся до родичів Євдокії Лисенко, її односельців та гостей свята і сільський голова Бровах Олександр Назаренко.

Олександр Назаренко, сільський голова с. Бровахи: «Мати всього початок. Берегиня роду людського. Ніжність, любов дарує вона».

Голова Бровахівської сільської ради розповів: традиція щорічно вклонятися матері-героїні з’явилася ще у 1983-у. На відкритті Пам’ятника Матері в Бровахах було багато відомих на той час людей, навіть рідна сестра Юрія Гагаріна. А також усі діти Євдокії Лисенко зі своїми родинами. Вже більш ніж 10 років, зазначив Олександр Назаренко, як цей захід відзначають на обласному рівні.

З Днем матері та Міжнародним Днем сім’ї вітали усіх присутніх на святі творчі колективи з Корсунщини, Канівщини та інших районів.

Сьогодні рід Лисенків успішно продовжується і збільшується. Нині в покійної Євдокії Лисенко 36 внуків і аж 64 правнуки. Щоправда, більшість з них роз’їхалися по Україні. А з числа її 16-х дітей живими залишилося лише троє: доньки Євдокія і Ганна, а також син Степан. Зараз він старенький дідусь. Йому 91 рік. Живе один. Недалечко від місця, де похована мати. Навідується на кладовище до рідної неньки часто.

Цього року лише він єдиний зміг взяти участь у святкуванні Дня матері. На урочистий захід його привезла донька Лідія Мироненко. Присутні на святі представники обласної та районної влади привітали старенького та вручили йому дарунки та квіти.

Дід Степан розповів, як і де він воював. Казав, що повернувся з війни додому в 47-у. Пройшов війну від Смоленська і майже до самого Берліна. Радісну звістку про Перемогу почув за 40 кілометрів від гітлерівської столиці.

Найтяжче після війни було повертатися до матері, пригадує сивочолий.

Сьогодні про долю родини Лисенків розповідає створений ще у 1984 році у місцевій школі сільський музей. Тут про Євдокію Лисенко та її велику дружню родину розмістили велику експозицію. У виставковій залі зберігаються усі 10 солдатських шинелей та 9,5 пар чобіт. Адже один син повернувся з війни без ноги. Скрізь фото з дітьми подружжя Макара та Євдокії Лисенків та газетні публікації. З кожним роком бажаючих відвідати сільський музей у Бровахах приїздять сотні туристів.

Тамара Святенко, відвідувачка музею: «Музей дуже важливий для підростаючого покоління. Те, що мати дочекалась своїх синів — неабияка радість для матері».

Тамара Святенко, відвідувачка музею: «Я не раз була в цьому музеї. Мені подобається тут. Люди приїздять сюди і можуть доторкнутися до святого. Це дуже потрібно нашим дітям, підростаючому поколінню».

Цього року музей родини Лисенків місцеві керівники вирішили перенести.

Лілія Жуковська, начальник культури с. Бровахи: «В зв’язку з тим, що школа зараз закрита, планується перенести Сільську раду до Будинку культури, а в приміщенні сільради зробити садибу Лисенків».

  • Facebook