Обласний центр: перспективи і розвиток

 ...

      

Дата виходу

Час виходу

субота

18:30

вівторок (повтор)

20:10

Пасажирське судноплавство на Черкащині почалося ще в далекому 1823 році з пароплаву, іменованого «Бджілкою». Його збудували за наказом графа Воронцова.
Сергій Ганницький, завідувач відділу історії краю Черкаського краєзнавчого музею: «У 1846 році на Дніпрі з’явилося судно генерала Мальцева. І треба було збудувати пристань і будиночок, де люди могли чекати судна».
Так розпочалася історія черкаського річкового порту. Будівля в нинішньому вигляді з’явилася півстоліття тому. Її зводили 3 роки. Відкрили Черкаський річпорт разом із вокзалом 6-го травня 1961 року. Розквіт пасажирського пароплавства припадає на 80-ті.
Тамара Циганюк, пенсіонерка: «В советское время катались и получали удовольствие Всегда из Киева возвращалась в Черкассы. Если только была возможность, что можна по водичке. Это было не дорог 5-6 рублей. Вот так».
Олена Василівна: «Я часто плавала на ракетах до Києва. Пам’ятаю ті роки».

Інесса Колісник: «Когда-то давно приезжали, кометы ходили».
Олексій Нужний: «Ракетою до Києва десь в межах 5 рублів було. Я їздив в Херсон, в Черкаси».
Та ракети та метеори зникнуть з черкаського горизонту в роки незалежності… Знову повернуться сюди лише через 15 років, у 2011... За цей час річпорт встиг побувати у приватних руках та перетворитися на руїни.
Повернути його до життя навесні 2011-го загадав губернатор Черкащини Сергій Тулуб. Так із приватних рук порт знову потрапив у власність області. Масштабна реконструкція тривала півроку. Кажуть: робили на совість.
І ось довгоочікувана мить нарешті настала. 19 вересня – новий день народження Річкового вокзалу. Подивитися на гордість міста зібралося багато черкасців. Спеціально на відкриття зі столиці до Черкас прибув віце-прем’єр-міністр, міністр інфраструктури України Борис Колесніков.
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Шановна молодь! Щиро вітаю Вас із цим величним святом! Майже 15 років тут не билося серце жодного пароплава. Майже 15 років тут ми бачили розвалини кожного дня. Майже 15 років тут не ловилася даже жодна рибинка… Канів – Черкаси – Чигирин».
Після урочистого відкриття делегація вирушає оглядати річковий вокзал. А митрополит Черкаський і Канівський владика Софроній освячує будівлю. Після оглядин міністр інфраструктури України Борис Колесніков дає свою оцінку Черкаському річковому вокзалу.
Борис Колесніков, віце-прем’єр-міністр України, міністр інфраструктури: «Конечно, спасибо областным и городским… С точки зрения пассажиров, а мы должны смотреть глазами пассажиров, здесь нам придется вместе с областными властями кое-что доработать. И действительно это должен быть речной вокзал – лучшей в области. Потому что на сегодняшний день, по-моему мнению, зал ожидания, кассы – есть над чем работать. Но до весны, до Евро, есть достаточно времени».
За гарну роботу на посаді голови Черкаської обласної державної адміністрації Борис Колесніков хвалить Сергія Тулуба.
Після реконструкції Річковий вокзал став комфортабельнішим. Тут з’явилися затишна зала очікування, пости міліції та рятувальників, кімната матері та дитини. А також каси. Загалом ремонт вокзалу потягнув на три з половиною мільйони гривень. Владці запевняють – всі гроші спонсорські.
Річковий вокзал відкрили. Утім плавзасобів на його балансі поки що немає. Це занадто дороге задоволення. Проблему очільник області обіцяє вирішити вже з нового навігаційного сезону. Сподівається на допомогу профільного міністерства.
Тим часом по Дніпру вже курсує двопалубний теплохід «Каштан-2». Його орендували у столиці для екскурсійних маршрутів.
Вартість такої прогулянки Дніпром обійдеться у 40 гривень. Поки що катають за акційними цінами. Всього 10 гривень з людини.
Екскурсія черкаським узбережжям триває півтори години. Щодня «Каштан» здійснює по три рейси. Та охочих не меншає.
А в Каневі цього дня теж плавали пароплави та навіть злітали гелікоптери. Але про все по порядку. Цьогоріч це славетне місто відзначило 933 роки з дня створення. Це згідно з офіційними даними, насправді ж, говорять місцеві, Канів набагато старший. Урочистості з цієї нагоди тривали кілька днів. А родзинкою святкування стало відкриття туристичного центру «Авто-Ріка». Мер міста Віктор Ніколенко не може стримати свою радість.
Віктор Ніколенко, міський голова м. Канів: «Ви знаєте, оцінити скільки це коштувало складно, ми цього хотіли, ми цим жили. Ми перенесли це все через серце і міська адміністрація, і районна, і обласна».
Не менше за міського очільник новим туристичним комплексом пишаються і самі канівчани. Хоч спочатку, зізнаються, не вірили в успіх цієї справи.
Лариса Зелененко, жителька м. Канів: «Спочатку були різні думки, багато людей було проти. Але зараз я не зустрічала людину, яка б сказала, що це не добре».
Сотні канівчан та гостей міста не змогли пропусти повз увагу таку визначну подію. Із самого ранку вони у вишиванках зібралися біля річкового вокзалу. А зі сцени натовп розважає найспівочіший ректор України Михайло Поплавський.
І нарешті визначна мить – офіційне відкриття нового туристичного комплексу «Авто-Ріка».
Зводити туристичний центр почали в березні цього року за державні кошти. На все пішло більше 47 мільйонів гривень. Він є пересадочним пунктом з автотранспорту на річковий та навпаки. Це двоповерхова будівля, де є всі необхідні приміщення для комфортного розміщення туристів.
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «Це буде постійне місце, куди будуть прибувати туристи. Відкриття і Черкасах річ порту – це ланцюжок між Каневом, Чигирином, Черкасами, а це все історичні пам’ятки. Вертолітний майданчик – це теж транспортне сполучення Черкащини, України зі світом».
Але і автобусом, говорить голова Черкаської обласної держадміністрації, невдовзі буде більш цікаво подорожувати. Цю сферу внутрішнього туризму теж активно розвивають.
Поки частина канівчан роздивляється щойно відкритий річковий вокзал, решта із цікавістю блукає по ярмарку. Нову велику ярмаркову площу відкрили у комплексі із туристичним центром «Авто-Ріка». Вона, говорить мер Канева Віктор Ніколенко, повинна стати родзинкою туристичної Канівщини.
Будівництво ярмаркової площі розпочато 1 вересня для завершення архітектурного ансамблю туристичного комплексу «Авто-Ріка». Ярмарки, за задумом організаторів, повинні стати регулярними. Сподіваються, так воно буде і надалі. Адже вже сьогодні, на відкритті, бажаючих поторгувати більш ніж вдосталь. Чи не найбільше смакоти привезли з Чигиринщини.
А неподалік Канева, у селі Пекарі звели ще один логістичний центр – повітряний. Тут на кількох майданчиках прийматимуть гелікоптери. Директор державного підприємства «Льодова арена», яке є замовником зведення цього об’єкту, Микола Халаджи переконаний, що повітряний туризм набуде популярності.
Будівництво летовища розпочалося на початку березня 2011 року за кошти державної підтримки. Вартість об’єкту перевищила 96 мільйонів гривень. Його побудували на виконання Державної програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу. Вертолітне летовище у перспективі планують передати Черкаському аеропорту. Таким чином на туристичній карті, тепер вже не лише України, а й Європи невдовзі з’явиться яскравий об’єкт, цікавий вимогливому іноземному туристу – це Черкащина.

  • Facebook
>