Як підбити підсумки року і не розчаруватися?

 ...
Як підбити підсумки року і не розчаруватися?

Ось і добігає кінця рік, у який ми встигли схуднути й підкачатися, вивчити другу іноземну мову, прочитати 50 книжок, покинути курити, подивитися сто запланованих до перегляду фільмів, одружитися або вийти заміж, придбати квартиру й злітати на Гоа… Ну і, звичайно, всі відвідали тренінг особистісного зростання й опанували з десяток складних асан? Ну правда, всі встигли? Невже? Чи знову все з початку? Перепишемо список наново, зап'ємо це все шампанським і заспокоїмося?

Людство давно вже звикло, що треба підбивати підсумки і планувати. Багато в чому це полегшує життя: планове господарство й аналіз досягнутих результатів допомагає уникнути всіляких кризових ситуацій, дає якусь упевненість у завтрашньому дні й серйозно зміцнює піраміду Маслоу. При цьому базові потреби загалом задовольнити стало не так важко, а отже, їх спектр зростає і розширюється. Там, де раніше достатньо було спального місця, тепер важливо мати окрему кімнату й особисту вбиральню. Передбачається, що й духовні потреби зростають, але, на жаль, на їх задоволення у споживачів матеріальних благ дедалі менше й менше часу. І там, де ми знаходимо час для матеріального зростання, наше духовне зростання перетворюється на прокрастинацію. А прокрастинація — на невроз (прокрастинація — у психології схильність постійно відкладати навіть важливі й термінові справи, що призводить до життєвих проблем і болісних психологічних ефектів. — К.Г.).

Відкладання справ на потім — цілком поширена в сучасному світі особливість. Навіть авторка цієї статті кілька разів намагалася відкласти її написання, знаходячи безліч важливіших справ — від ходіння на кухню попити чайку до просто-таки термінових і невідкладних розмов по телефону з подругою. Так, ми всі не безгрішні, а в прокрастинації — неймовірно успішні й мотивовані! І, підбиваючи підсумки року, ми здивовано помітимо, що частина справ, оптимістично запланованих рік тому, стає перехідним вимпелом, який із року в рік переходить до планів наступного десятиліття. Тому для початку слід усе-таки зрозуміти, чого нам вдалося досягти, які плани на минулий рік виконано, і скільки зусиль, грошей і душевних сил це нам коштувало.

Важливо оцінити своє професійне зростання, здоров'я, особисте життя й спілкування, ну, і не випустити з уваги своє особистісне зростання, що дає нам змогу почуватися гармонійною особистістю. Так, не все вас потішить, але було б непогано замінити трагічне "за що?" на більш оптимістичне "навіщо?", намагаючись дістати навіть з найнеприємніших подій певну науку, яку можна перетворити на ресурс.

Складіть список своїх досягнень і похваліть себе за безліч крутих вчинків і подій, які сталися минулого року. Масштабні справи відзначте окремо, дипломи — розвішайте на стінах у рамочках. Непогано обговорити ці перемоги з близькими або друзями — вони допоможуть вам похвалити себе й відчути радість перемог, за умови, звичайно, що це люди, які вміють порадіти за вас. Зберіть поруч або згадайте тих, хто вас підтримував торік. Подякуйте їм особисто чи бодай подумки. Перегляньте свій щоденник, Інстаграм, фотографії у блозі. Ви побачите, що приємних подій неймовірно багато!

Пограйте в гру "Заголовок газети": придумайте, як би ваш рік звучав у газетних заголовках: "Неймовірний успіх мав захист дисертації молодого вченого", "Дружна сім'я грандіозно відсвяткувала купівлю телевізора". Буде весело й приємно пограти в таку гру з друзями і навіть зробити своїми руками святкову газету з фотографіями і веселими текстами. Напишіть собі напучування на майбутній рік.

Не порівнюйте себе ні з ким і не дозволяйте нікому це робити. Порівнюйте себе тільки з собою самим рік тому. Я впевнена: ви знайдете безліч відмінностей, які вас потішать.

Розберіться у своїх почуттях: чого ви боїтеся, через що переживаєте, куди витікає ваша енергія. Будь-який страх може притягувати неприємні ситуації, пов'язані саме із цим страхом. Наприклад, страх самотності притягує самотність, страх втратити стабільність або матеріальну забезпеченість — втрату грошей. Проаналізуйте, чого ви боїтеся, спробуйте знайти тих або те, що дає вам сили і допомагає впоратися зі страхами. Знайдіть подумки у своєму оточенні людей, на яких ви можете покластися. Попросіть пробачення в тих, кого скривдили.

Хай як би нас тішило новорічне безчасся, ми однаково поквапимося планувати, перетворюючи мрії на плани.

Пропоную кілька незвичних і, на перший погляд, нелогічних правил, які у своїй первісній абсурдності зможуть стати опорою для планування наступного року.

Зважитеся раз і назавжди скасувати все невиконане, не переносячи традиційним списком у новий рік. Ну і бог із нею, з англійською! Ну не прочитаєте ви того бестселера. Ну, не подивитеся ви цього геніального фільму. Ну не впаде від цього небо на землю! Так, можна дозволити собі не бути тим, ким ви запланували 10 років тому. Життя змінилося, і ви теж. Перепишіть список радикально! Нехай вашим девізом стане: "Жодного повтору з торішнього списку!" Не виконано — виходить, не дуже було потрібне, бо мотивація формується в результаті гострої потреби, а все, що не сформувалося, — в урну!

Список не має бути в голові. Запишіть усе, що ви хочете здійснити. Пам'ятайте, планів, які не записані, не існує!

Не плануйте надто багато. Навіть якщо у вас буде лише одна справа на весь рік, але ви зможете собі сказати: так, я впорався. Ви зможете собі повісити свою символічну медальку, і жодних розчарувань! Склавши список справ і побачивши, що він завеликий, перечитайте і скоротіть його вдвічі. Потім перечитайте й викресліть ще один пункт — ось тепер список надається до виконання! І розпухле почуття провини за невиконане залишиться в минулому. Не плануйте на весь рік — усе змінюється, а отже, те, що сьогодні могло бути актуальним, завтра може стати тухлим і нецікавим. Свіжі плани, як і свіжі продукти, дають сили й енергію, а те, що перестало бути актуальним, вестиме до розчарування, якщо ви раптом надумаєте доводити до кінця справи лише тому, що так вас учила мама. Вирішили, що це не ваше, — у кошик! Не витрачайте час на те, що не приносить вам задоволення. Наступний Новий рік не за горами!

Плануйте не тільки діяльність — плануйте й відпочинок. Заповнювати все дозвілля новомодними заходами, які нині називають "активностями", — це приректи себе на невротичний стан і перманентне відчуття провини під час бездіяльності. Саме такі тривожні люди обзаводяться списком книжок і фільмів і зазнають жахливих мук, коли в них просто немає бажання читати або дивитися все це духовне багатство. Дозвольте собі ледачий настрій і можливість нічогісінько не робити. Лінощі — це не катастрофа, лінощі — це захисна реакція організму на тривалі неприємні подразники. І, звичайно ж, стан внутрішнього спокою складно переоцінити. Звідти й беруться сили на певні дії і плани на майбутнє.

Пам'ятайте, що все має циклічність, тим більше життя. Враховуйте при складанні планів пору року, на яку плануєте, згадуючи, як вона позначається на вашому настрої і самопочутті. Якщо це не найліпший час для справ, перечекайте. У справах корисні паузи.

Не забувайте, що плани мають бути досяжними — нічого так не завдає фрустрації у плануванні, як завищена планка. Точно так само ставте завдання й близьким: з урахуванням їхніх реальних можливостей, а не тільки ваших бажань. Плани мають бути позитивними: жодних "не"! "Не лінуватися" замініть на "діяти!", "не курити" на "вести здоровий спосіб життя", а "не сваритися з дружиною" на "жити в злагоді". Загалом плани, на які в нас забракло грошей і душевних сил, можна сміливо назвати мріями. Але ж і без мрії — ніяк…

  • Facebook